Ukrajinská prokuratura žádá pro exprezidenta Janukovyče 15 let vězení | E15.cz

Ukrajinská prokuratura žádá pro exprezidenta Janukovyče 15 let vězení

Ukrajinská prokuratura žádá pro exprezidenta Janukovyče 15 let vězení
Viktor Janukovyč
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Ukrajinský žalobce žádá 15 let vězení pro bývalého prezidenta Viktora Janukovyče obviněného z vlastizrady, z útoku na územní celistvost země a z vedení agresivní války. Janukovyče soudí v nepřítomnosti, exprezident se po svém svržení v roce 2014 uchýlil do Ruska.

„Miliony Ukrajinců mu svěřily svou budoucnost, ale on je zradil. Jako poslední zbabělec opustil zemi a skryl se v obětí agresora,“ uvádí se ve zdůvodnění návrhu. Podle ukrajinských médií se očekávalo, že prokurátoři budou pro Janukovyče žádat doživotí.

Kyjevský soud dnes ukončil výslech svědků, což vyvolalo odpor exprezidentových obhájců, kteří nakonec po potyčce s policií ze sálu odešli. Datum oznámení rozsudku nebylo oznámeno.

Kyjev zabavil skoro 40 miliard, které patřily Janukovyčovi. Prospěch z nich má mít armáda

Janukovyč opustil Ukrajinu 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska se Janukovyč uchýlil za aktivní pomoci ruských bezpečnostních služeb, nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu sto kilometrů od ukrajinských hranic a k soudu do Kyjeva se odmítá dostavit.

Žaloba proti bývalé hlavě státu byla podána v říjnu 2016, další stání kyjevského soudu je naplánováno na 13. září. Exprezidentovu odpovědnost za smrt lidí zabitých během převratu bude soud řešit v samostatné kauze.

Glosa Martina Čabana: Vysoká hra v Kyjevě

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!