USA chystají další plavbu k sporným ostrovům nárokovaným Čínou | E15.cz

USA chystají další plavbu k sporným ostrovům nárokovaným Čínou

Americký torpédoborec Curtis Wilbur
Americký torpédoborec Curtis Wilbur
• 
ZDROJ: CC BY 0: U.S. Navy via Wikipedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Námořnictvo Spojených států chystá na počátku tohoto měsíce další takzvanou svobodnou plavbu kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. USA podnikly již dvě takovéto plavby, které Peking tvrdě kritizoval.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej dnes prohlásil, že Čína je proti jakýmkoliv podobným akcím. „Čína důsledně respektuje a podporuje svobodu plavby a letů v oblastech, které využívají všechny země v Jihočínském moři na základě mezinárodního práva, rezolutně se ale staví proti tomu, aby nějaká země využívala takzvané ´svobodné plavby´ jako zástěrky pro poškozování svrchovanosti, bezpečnosti a námořních práv Číny,“ citovala ministerského mluvčího agentura Reuters.

Přesný termín ohlášené plavby znám není, stejně tak nebylo zveřejněno jméno plavidla, které pronikne do pásma 12 námořních mil od ostrova. Američtí představitelé takovéto počínají označují jako svobodnou plavbu. Jejím smyslem je oponovat čínským nárokům kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě.

Poloha sporných ostrovů:

V Jihočínském moři je v současné době skupina amerických plavidel v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis. Nepředpokládá se ale, že by svobodnou plavbu vykonala letadlová loď, spíše to bude menší plavidlo.

Oznámení o další plavbě ke sporným ostrovům bylo zveřejněno krátce po čtvrtečním jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Si Obamovi sdělil, že Peking nebude tolerovat porušování své svrchovanosti akcemi, které jsou schovávány za svobodnou plavbu.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video