USA vyhostí kubánské diplomaty. Důvodem jsou nevysvětlené útoky na Američany | E15.cz

USA vyhostí kubánské diplomaty. Důvodem jsou nevysvětlené útoky na Američany

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká vláda rozhodla o vyhoštění 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu.  Jde podle nich o reakci na "neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví".

Dnešnímu rozhodnutí vlády předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví více než dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Koncem září Spojené státy kvůli těmto incidentům stáhly z velvyslanectví na Kubě veškerý personál, který není nezbytný.

Kubánští diplomaté byli sice z USA vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen, uvedla agentura AP. Na odjezd ze Spojených států mají vyhoštění Kubánci týden.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o vyhoštění Kubánců s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. Ministr prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude ale platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno, dodal Tillerson.

Při záhadných útocích utrpělo újmu 22, podle některých zdrojů 23 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a rozhodnutí Spojených států z minulého týdne o stažení 60 procent diplomatického personálu z ostrovní země označila za ukvapené.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video