Útok na pochod homosexuálů v Jeruzalémě si vyžádal šest zraněných | E15.cz

Útok na pochod homosexuálů v Jeruzalémě si vyžádal šest zraněných

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šest zraněných, z toho dva vážně, si dnes vyžádal útok na každoroční pochod homosexuálů Gay Pride v Jeruzalémě. Útočníka policie na místě zadržela. Podle izraelského listu Haarec je jím ultraortodoxní žid, který si za obdobný čin spáchaný v roce 2005 odpykal deset let ve vězení. Propuštěn byl přitom teprve nedávno.

„Slyšeli jsme křičet lidi, každý se utíkal schovat a na zemi ležela zkrvavená těla,“ uvedl jeden z očitých svědků. Čtyřicetiletý pachatel zaútočil na pochod homosexuálů v Jeruzalémě už před deseti lety. Pobodal tehdy tři účastníky akce. Původně si za pokus o vraždu vyslechl dvanáctiletý trest, v roce 2007 mu jej ale soud zmírnil o dva roky. Na svobodu se dostal před necelými třemi týdny.

Organizátoři odhadují, že by se letošního ročníku pochodu mohlo zúčastnit až pět tisíc lidí. Navzdory útoku odmítli akci zrušit. „Náš boj za rovnost tváří v tvář této události jen posílí,“ uvedl jeden z nich. Na bezpečnost pochodujících dnes dohlížely stovky policistů a dobrovolníků. Asi třicítce pravicových aktivistů policie umožnila protestovat proti pochodu nedaleko Velké synagogy.

Dnes dopoledne police také zadržela pravicového extremistu Barucha Marzela, odmítla ale, že by to souviselo s konáním pochodu. Marzel je nicméně v Izraeli známým kritikem sexuálních menšin a proti pochodu v minulosti zorganizoval několik protestů. Homosexualitu v minulosti označil za „dobrovolnou nemoc“, která zruinuje celý západní svět.

Homosexualita, která je v judaistických náboženských textech označována za „ohavnost“, není v Izraeli trestána od roku 1988. Pochod Gay Pride v Tel Avivu letos v červnu přilákal 180 tisíc účastníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video