Van Rompuy svolává mimořádný summit EU, řešit se bude růst

Herman Van Rompuy

Herman Van Rompuy Zdroj: ctk

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy svolal na 23. května do Bruselu mimořádný unijní summit. Van Rompuy o tom informoval na Twitteru. Na neformální večeři šéfů států a vlád se mají projednávat hlavně otázky podpory ekonomického růstu v Evropě, kterou sužují dopady hospodářské krize.

O tom, že ještě před dlouho plánovaným summitem na konci června by se mohlo konat nějaké „přípravné“ setkání unijních lídrů, se v Bruselu a v jeho kuloárech už nějakou dobu hovořilo.

Mnoho zemí Evropské unie je nuceno kvůli dluhové krizi přistupovat k často velmi nepopulárním a tvrdým rozpočtovým škrtům a k úsporným reformám. Z řady zemí se přitom stále častěji ozývá volání, aby se EU nesoustředila jen na škrty, ale zároveň přišla s prorůstovými opatřeními na pomoc ekonomice.

Právě podpora růstu je jednou z klíčových věcí, které chce v evropské politice prosazovat vítěz francouzských prezidentských voleb . Od něj během předvolební kampaně zaznívalo dokonce i to, že by chtěl otevřít nedávno podepsaný nový pakt rozpočtové kázně, který nyní postupně členské země ratifikují. Jako jediné se k němu odmítly přidat Británie s Českem.