Záchranáři v Thajsku vysvobodili další osoby | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Záchranáři v Thajsku vysvobodili další osoby

ČTK

Záchranáři v pondělí ze zatopené thajské jeskyně podle médií patrně vyprostili další čtyři chlapce z uvízlého týmu fotbalistů, podle agentury Reuters tak počet zachráněných chlapců stoupnul na osm. V jeskyni tak zřejmě zůstávají čtyři mladí fotbalisté a jejich trenér. Zatím to ale nepotvrdil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který odkázal na chystanou tiskovou konferenci.

Potápěči v pondělí zahájili druhou fázi záchranné operace, jejímž cílem je vysvobodit fotbalisty ve věku 11 až 16 lety a jejich 25letého trenéra ze zaplaveného jeskynního komplexu, v němž před více než dvěma týdny uvázli.

První čtyři hochy se podařilo dostat na povrch již v neděli. O vyproštění prvního z chlapců z pondělní čtveřice informoval představitel thajského vojenského námořnictva o dalších třech osobách agentura Reuters s odvoláním na svědka na místě. Po vyproštění třech posledních osob z místa odjely dvě ambulance, napsala agentura AP. Pokud záchranáři skutečně vynesli čtyři mladé fotbalisty, uvnitř jeskynního komplexu zůstávají čtyři hoši a trenér.

"Kolem 11:00 místního času (06:00 SELČ) jsme tým (potápěčů) poslali znovu dovnitř. Doufáme, že během několika hodin budeme mít dobré zprávy," prohlásil v pondělí šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón. Druhá fáze operace by měla být dokončena do 21:00 místního času (16:00 SELČ), dodal. 

Další chlapec ze zatopené thajské jeskyně je na svobodě

Skupina mladých sportovců se nachází více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Některé úseky trasy jsou po odčerpání vody schůdné pěšky, nejméně kilometrový úsek musela ale první čtveřice hochů s potápěči v neděli překonat pod hladinou.

Po jejich vyproštění byla záchranná akce přerušena. Bylo totiž nutné doplnit láhve s dýchací směsí, které jsou rozmístěny podél cesty ven z jeskyně.

Druhou skupinu chlapců se pokoušejí dostat z jeskyně stejní potápěči, kteří se podíleli na první záchranné operaci, oznámilo podle agentury AP thajské ministerstvo vnitra. Důvodem je mimo jiné to, že znají podmínky v jeskyni a vědí, jak postupovat. Každého z chlapců doprovázejí na cestě ven dva potápěči. Hlavní záchranný tým tvořilo v neděli 13 zahraničních potápěčů a pět členů elitní jednotky thajského námořnictva. 

Riskantní operace začíná: Thajci zachraňují zatopené. Doprovodí je vždy dva potápěči

Záchranáři přitom bojují s časem. V provincii Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází, v noci na pondělí silně pršelo a lijáky mají pokračovat i v příštích dnech. Množství vody v jeskyni tak bude pravděpodobně zase stoupat. Dosavadní lijáky ale hladinu vody v jeskyni zatím nezvedly, sdělily podle agentury AP thajské úřady. Podle thajských úřadů může dokončení záchranné operace trvat tři až čtyři dny.

Čtyři chlapci, kteří se v neděli dostali ven z jeskyně, jsou podle úřadů v dobrém zdravotním stavu a zotavují se v nemocnici. V jeskyni byli mladí fotbalisté od 23. června.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, uvažovalo se o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale v jeskyni začal ubývat vzduch a hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!