Záchranáři v Thajsku vysvobodili další osoby | e15.cz

Záchranáři v Thajsku vysvobodili další osoby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Záchranáři v pondělí ze zatopené thajské jeskyně podle médií patrně vyprostili další čtyři chlapce z uvízlého týmu fotbalistů, podle agentury Reuters tak počet zachráněných chlapců stoupnul na osm. V jeskyni tak zřejmě zůstávají čtyři mladí fotbalisté a jejich trenér. Zatím to ale nepotvrdil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který odkázal na chystanou tiskovou konferenci.

Potápěči v pondělí zahájili druhou fázi záchranné operace, jejímž cílem je vysvobodit fotbalisty ve věku 11 až 16 lety a jejich 25letého trenéra ze zaplaveného jeskynního komplexu, v němž před více než dvěma týdny uvázli.

První čtyři hochy se podařilo dostat na povrch již v neděli. O vyproštění prvního z chlapců z pondělní čtveřice informoval představitel thajského vojenského námořnictva o dalších třech osobách agentura Reuters s odvoláním na svědka na místě. Po vyproštění třech posledních osob z místa odjely dvě ambulance, napsala agentura AP. Pokud záchranáři skutečně vynesli čtyři mladé fotbalisty, uvnitř jeskynního komplexu zůstávají čtyři hoši a trenér.

"Kolem 11:00 místního času (06:00 SELČ) jsme tým (potápěčů) poslali znovu dovnitř. Doufáme, že během několika hodin budeme mít dobré zprávy," prohlásil v pondělí šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón. Druhá fáze operace by měla být dokončena do 21:00 místního času (16:00 SELČ), dodal. 

Skupina mladých sportovců se nachází více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Některé úseky trasy jsou po odčerpání vody schůdné pěšky, nejméně kilometrový úsek musela ale první čtveřice hochů s potápěči v neděli překonat pod hladinou.

Po jejich vyproštění byla záchranná akce přerušena. Bylo totiž nutné doplnit láhve s dýchací směsí, které jsou rozmístěny podél cesty ven z jeskyně.

Druhou skupinu chlapců se pokoušejí dostat z jeskyně stejní potápěči, kteří se podíleli na první záchranné operaci, oznámilo podle agentury AP thajské ministerstvo vnitra. Důvodem je mimo jiné to, že znají podmínky v jeskyni a vědí, jak postupovat. Každého z chlapců doprovázejí na cestě ven dva potápěči. Hlavní záchranný tým tvořilo v neděli 13 zahraničních potápěčů a pět členů elitní jednotky thajského námořnictva. 

Záchranáři přitom bojují s časem. V provincii Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází, v noci na pondělí silně pršelo a lijáky mají pokračovat i v příštích dnech. Množství vody v jeskyni tak bude pravděpodobně zase stoupat. Dosavadní lijáky ale hladinu vody v jeskyni zatím nezvedly, sdělily podle agentury AP thajské úřady. Podle thajských úřadů může dokončení záchranné operace trvat tři až čtyři dny.

Čtyři chlapci, kteří se v neděli dostali ven z jeskyně, jsou podle úřadů v dobrém zdravotním stavu a zotavují se v nemocnici. V jeskyni byli mladí fotbalisté od 23. června.

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, uvažovalo se o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale v jeskyni začal ubývat vzduch a hrozilo, že se hladina vody opět zvedne, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video