Zadlužte se víc, vyzývá Němce MMF. Investice mají srovnat bilanci | e15.cz

Zadlužte se víc, vyzývá Němce MMF. Investice mají srovnat bilanci

Sídlo MMF ve Washingtonu
Sídlo MMF ve Washingtonu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo by mělo využít nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů a více se zadlužit, aby posílilo veřejné i soukromé investice do infrastruktury. Doporučil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešním pravidelném hodnocení největší evropské ekonomiky. Zvýšení investic by podle fondu rovněž snížilo vysoký německý přebytek vnější bilance.

Berlín by podle MMF měl také urychlit strukturální reformy, zejména proto, aby posílil zapojení žen, starších ročníků a imigrantů do trhu práce. Německo by zároveň mělo odstranit překážky omezující bytovou výstavby, aby zmírnilo tlak na realitním trhu. „Ekonomický růst letos zůstane umírněný a vliv silné domácí poptávky, kterou podporují příznivé fiskální a měnové podmínky, bude nadále vyrovnávat slabá zahraniční poptávka,“ citovala agentura Reuters ze zprávy MMF.

Fond minulý měsíc ve světovém ekonomickém výhledu předpověděl, že německá ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a příští rok o 1,6 procenta. „Nyní jsme maličko optimističtější než v dubnu,“ řekla k letošnímu výhledu na dnešní tiskové konferenci v Berlíně zástupkyně MMF Enrica Detragiacheová.

Německá vláda v dubnu zhoršila předpověď růstu ekonomiky v příštím roce na 1,5 procenta z podzimní prognózy 1,8 procenta. Vláda ale dál předpokládá, že letos hrubý domácí produkt země stoupne o 1,7 procenta, tedy stejným tempem jako loni. Na německé ekonomice je mimo jiné závislá řada českých podniků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery