Záplavy a sesuvy půdy na Srí Lance mají již 164 obětí | e15.cz

Záplavy a sesuvy půdy na Srí Lance mají již 164 obětí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejméně 164 mrtvých si podle aktuální bilance vyžádaly sesuvy půdy a záplavy, které od pátku sužují jih a západ Srí Lanky. Dalších 104 lidí se stále pohřešuje a 88 zraněných zůstává hospitalizováno. Záchranáři ve vrtulnících pátrají po lidech, které povodně odřízly od světa. Urychleně se také snaží evakuovat obyvatele poznamenaných oblastí vzhledem k tomu, že se dnes a v úterý znovu čekají srážky, uvedla agentura AP.

Ohledně počtu evakuovaných lidí se zprávy rozcházejí. Srílanské středisko pro řešení katastrof v neděli sdělilo, že muselo být evakuováno téměř půl milionu obyvatel a většina našla útočiště v provizorních přístřešcích zřízených místními úřady. Podle dnešních zpráv srílanských úřadů bylo půl milionu lidí záplavami zasaženo, přechodný domov v 339 provizorních táborech našlo asi sto tisíc osob.

"Přišli jsme o domov a nemáme kam jít," řekla v neděli agentuře AP Rathana Kumariková, která se svou rodinou uprchla ze zatopeného domova a společně se utábořili na hlavní dálnici spojující metropoli Kolombo s městy Matara a Gálla. "Jsme naprosto bezmocní, máme malé děti... Dnes jsme neměli vůbec nic k jídlu," dodala.

Na pomoc postiženým byla vyslána armáda. Vojáci využili o víkendu krátkého období, kdy ustaly deště, a urychleně čistili silnice zablokované sesuvy.

Srílanská vláda požádala o pomoc při pátracích a záchranných operacích OSN a sousední státy. OSN uvedla, že pošle do země tablety na čištění vody, stany a další potřebné věci. Indie vyslala dvě lodi s materiální pomocí a zdravotnickými týmy. Pomoc slíbily také Spojené státy a Pákistán.

České ministerstvo zahraničí doporučilo lidem, kteří cestují na Srí Lanku, aby se po příletu informovali o aktuální povodňové situaci.

Nejvíce srážek spadne na Srí Lance během monzunové sezony, která obvykle trvá od května do září, napsala agentura Reuters. Srílanští meteorologové uvedli, že nynější deště jsou nejhorší od roku 2003.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video