Zrušení eura pro záchranu Evropské unie. Podle nositele Nobelovy ceny Stiglitze možný scénář

Společná evropská měna podle nositele Nobelovy ceny Josepha Stiglitze ztroskotala.

Společná evropská měna podle nositele Nobelovy ceny Josepha Stiglitze ztroskotala. Zdroj: E15

"Euro se možná bude muset zrušit, aby se zachránila Evropská unie," uvedl americký ekonom Joseph E. Stiglitz.
Držitel Nobelovy ceny Stiglitz si povzdychl nad ekonomickými plány nového amerického prezidenta.
Podle amerického ekonoma Stiglitze je bizarní, že na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vystupuje jako zastánce volného obchodu čínský prezident.
Britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová. Dvě ženy, které rozhodují o osudu Evropské unie.
5
Fotogalerie

Americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz kritizoval plány Britů na opuštění Evropské unie a varoval Evropu před vývojem, jakým nyní procházejí Spojené státy. Společná evropská měna podle něj ztroskotala.

"Euro se možná bude muset zrušit, aby se zachránila Evropská unie," uvedl Stiglitz v Davosu, kde se účastní světového ekonomického fóra, v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel. 

EU má podle ekonoma problém s přebujelou byrokracií, nebo alespoň s takovou image. Britský úmysl opustit mimo jiné Evropský soudní dvůr Stiglitz kritizoval a označil za důležitější než ekonomické aspekty brexitu. Evropským představitelům Američan radí, aby mluvili s nespokojenými občany, i když volí extremistické strany, protože jinak evropské státy skončí v čele s někým jako je Donald Trump.

Držitel Nobelovy ceny si povzdychl nad ekonomickými plány nového amerického prezidenta a označil za bizarní, že v Davosu vystupuje jako zastánce volného obchodu čínský prezident. Globalizace sama o sobě není špatná, jen je třeba ji řídit, nikoli rozbít, k čemuž se podle Stiglitze chystá nově zvolený americký prezident. 

"Donald Trump je protekcionista, o tom není žádných pochyb." Za další dimenzi pokrytectví označil Stiglitz možný vývoj, kdyby se pod republikánským prezidentem změnili v zastánce protekcionismu i sami republikáni, tradiční stoupenci volného trhu.

Trump se podle Stiglitze nenechá od svého kurzu odradit. V USA se mezi velkými firmami prý šíří strach poté, co se Trump vmísil do obchodní politiky německé firmy BMW a kritizoval její plán na stavbu továrny v Mexiku. Podle ekonoma by současná situace mohla oživit americkou občanskou společnost, ale nevylučuje, že by mohlo dojít i k násilí.