Hrozba konfliktu na Blízkém východě vytlačila ceny ropy na půlroční maximum | E15.cz

Hrozba konfliktu na Blízkém východě vytlačila ceny ropy na půlroční maximum

Ceny ropy stoupají kvůli obavám, že intervence Západu v Sýrii by mohla přerůst v rozsáhlejší blízkovýchodní konflikt (Snímek z Války v Perském zálivu)
Ceny ropy stoupají kvůli obavám, že intervence Západu v Sýrii by mohla přerůst v rozsáhlejší blízkovýchodní konflikt (Snímek z Války v Perském zálivu)
• 
ZDROJ: US Air Force

ČTK

Share on Facebook Messenger
Světové ceny ropy dnes stouply o více než tři dolary za barel kvůli možnému vojenskému zásahu západních mocností proti Sýrii. Cena severomořské ropy Brent se tak vyšplhala až na šestiměsíční maximum nad 114 dolarů za barel. Sýrie sice nepatří mezi velké producenty ropy, vojenská intervence by však mohla vyvolat širší konflikt na Blízkém východě. Ten se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba třetinou.

Americký prezident Barack Obama se západními spojenci podle dostupných informací zvažuje omezený vojenský útok proti Sýrii, kterým by Damašek potrestali a zastrašili za údajné použití chemických zbraní. Podle západních zdrojů se dá vojenský úder očekávat v příštích dnech. Tradiční spojenci syrského vládnoucího režimu, tedy Rusko, Čína a Írán, opětovně před intervencí varovali.

„Se stupňující se rétorikou kolem Sýrie se opět zvyšuje riziková přirážka u cen ropy,“ uvedl analytik Dominick Chirichella ze společnosti Energy Management Institute. „Vojenská akce v Sýrii by mohla vést k rozšíření chaosu na těžební oblasti Blízkého východu i na některé klíčové trasy pro přepravu ropy,“ dodal.

Cena ropy Brent stoupla o téměř 3,5 dolaru na šestiměsíční maximum 114,17 dolaru za barel a je na cestě k nejprudšímu dennímu nárůstu od začátku května. Americká lehká ropa WTI zdražila o více než tři dolary na rovných 109 dolarů za barel.

Ropu v poslední době tlačí vzhůru také výpadky v produkci v Severním moři a v Libyi. K poptávce investorů po ropě přispívají rovněž příznivé hospodářské údaje z Číny a z eurozóny.

Ceny ropy WTI v posledních pěti letech

Ceny ropy WTI v posledních pěti letech Autor: bruner@mf.cz

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.