Rusko zlatou velmocí? V těžbě zlata bude druhé na světě | E15.cz

Rusko zlatou velmocí? V těžbě zlata bude druhé na světě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/Petr David Josek

ČTK

Share on Facebook Messenger
Produkce zlata v Rusku se v pololetí zvýšila o více než čtvrtinu a v celém letošním roce by mohla dosáhnout až 275 tun. Předpovědělo to sdružení ruských producentů tohoto kovu. Rusko by se tím dostalo před Austrálii, která je druhým největším producentem zlata po Číně a loni jej vytěžila 266 tun.

Za první pololetí vzrostla celková produkce zlata v Rusku, včetně zpracování starého zlata a jeho získávání jako vedlejšího produktu z těžby jiných kovů, o 26,6 procenta na 116,7 tuny. Samotná těžba kovu se zvýšila o 17,4 procenta na 89,2 tuny.

„Zvyšují produkci zlata, aby si vynahradili pokles jeho cen,“ řekl agentuře Reuters šéf organizace těžařů zlata Sergej Kašuba.

Světové ceny zlata se loni propadly o 28 procent, letos ale zatím kolem devíti procent získávají. Lobby ruských těžařů zlata dosud očekávala, že letos těžba kovu klesne o pět procent z loňské rekordní úrovně 254 tun.

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let

Graf 14. 8. 2014. Autor: lemesani@mf.cz

Zlato vs. bitcoin: Který přístav je bezpečnější v jaké krizi?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.