Aeroholding jako dojná kráva: ministerstvo si z něj vytáhlo rekordní dividendu

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla Zdroj: ctk

Ilustrační foto
Předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř
3
Fotogalerie

Ministerstvo financí loni vytáhlo z Českého Aeroholdingu dosud největší dividendu. Vedení firmy sice navrhlo výplatu 503 milionů korun, stát si nakonec vzal 2,485 miliardy korun po zdanění, tedy téměř pětkrát více. Napsal to server Zdopravy.cz, kterému informaci potvrdil aeroholding i ministerstvo financí. V roce 2016, za který se dividenda vyplácela, hospodařil aeroholding se ziskem 2,52 miliardy korun. Hlavní součástí firmy je Letiště Václava Havla Praha.

Nebývale vysoká dividenda odešla z aeroholdingu v době, kdy se firma připravuje na největší investiční akci za poslední desetiletí, kterou je stavba paralelní dráhy, i rozšiřování terminálů, píše server. Stát ale usoudil, že peníze na účtech firmy nejsou potřeba.

"Výše dividendy byla stanovena s ohledem na cashflow i rating společnosti. Při rozhodování o výši dividendy byla vzata do úvahy i poměrně vysoká částka nerozděleného zisku společnosti," uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Aeroholding podle své mluvčí Mariky Janouškové dál připravuje investice do budoucího rozvoje, připraveny má akce za 27 miliard korun. "Dividenda byla vyplacena s ohledem na výši nerozděleného zisku a mimořádně dobré hospodářské výsledky naší společnosti v souladu s rozhodnutím jediného akcionáře. Výše vyplacené dividendy neměla vliv na rating, který byl letos potvrzen i nadále na nejvyšší úrovni A1 stabilní," dodala mluvčí.

Mimořádně vysoká už byla dividenda vyplacená za rok 2015 ve výši 1,25 miliardy korun, o rok dřív to bylo 306 milionů. Součástí Českého Aeroholdingu je vedle pražského letiště také například společnost Czech Airlines Handling, která se zabývá odbavováním cestujících a nákladů, a firma zaměřená na opravy a údržbu letadel Czech Airlines Technics. Ministerstvo financí je jediným akcionářem aeroholdingu.