Aeroholding se zbavil posledního zbytku ČSA, čeká ho zánik | E15.cz

Aeroholding se zbavil posledního zbytku ČSA, čeká ho zánik

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Český aeroholding už nevlastní ani jedinou akcii Českých aerolinií. Celý svůj podíl 19,736 procenta prodal tento týden státní společnosti Prisko. Serveru E15.cz to potvrdilo ministerstvo financí. Na kolik peněz si aeroholding transakcí přišel, není jasné.

„Cenu nelze sdělit, neboť se jedná o neveřejnou informaci,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Šéf holdingu Václav Řehoř ale už v květnu naznačil, že půjde o výrazně vyšší částku, než za kolik své akcie kupovaly Korean Air a Travel Service. Korejci zaplatili za svých 44 procent v ČSA před třemi lety 68 milionů korun. Vstupovali ovšem do ztrátové firmy, dnes ČSA vydělávají.

České aerolinie se tak definitivně rozcházejí se skupinou, která vznikla před více než pěti lety kvůli jejich záchraně. Holding do aerolinií nalil miliardy formou odkupu nově vzniklých dceřiných firem. Následně přistoupil k privatizaci dopravce, který léta balancoval na hraně krachu.

Odstátnění začalo v roce 2013, kdy Korean Air koupily 44 procent akcií. Loni pak získal 34 procent Travel Service. Zhruba dvě procenta si historicky drží Česká pojišťovna. Většinově privátní ČSA pak otočily hospodaření k lepšímu, když loni vykázaly provozní zisk 250 milionů korun.

Vztahy vedení aeroholdingu a Českých aerolinií přitom v poslední době nebyly zrovna růžové. Letecká společnosti například nedávno přesunula své sídlo mimo letiště do administrativní budovy na Evropské třídě.

Není vyloučeno, že Prisko své akcie dále prodá vybranému soukromníkovi. I podle analytiků by bylo logické, kdyby ČSA měly pouze dva silné akcionáře. Zájem v minulosti projevil Travel Service. „Prisko v současné době žádnou poptávku na prodej akcií neregistruje,“ uvedl Vintrlík.

Prodejem akcií ČSA se nicméně naplnil osud aeroholdingu. Fúzí s dceřiným Letištěm Praha zanikne.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.