Aeroholding převádí svůj podíl v ČSA na státní firmu Prisko | E15.cz

Aeroholding převádí svůj podíl v ČSA na státní firmu Prisko

ČSA
ČSA
• 
ZDROJ: CTK

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve vlastnictví Českých aerolinií se schyluje ke změně. Ta se týká pětinového podílu, který dosud ovládá státní Český Aeroholding. Ministerstvo financí potvrdilo deníku E15, že chystá převod zmíněných akcií (19,7 procenta) na společnost Prisko, kterou kdysi založil Fond národního majetku. V současnosti především řeší privatizační resty, například pozemky pod továrnou Škody Auto.

Převod podílu v leteckém dopravci je podle ministerstva v souladu s akcionářskou smlouvou a spolumajitelé Korean Air a Travel Service jsou s ním srozuměni. „Cílem je zajistit prostřednictvím společnosti Český Aeroholding další rozvoj Letiště Václava Havla v Praze,“ uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová. Aerolinie se tak zcela rozejdou s aeroholdingem, který před lety vznikl kvůli jejich záchraně. Po většinové privatizaci ČSA to ale mezi vedením obou firem skřípe, dopravce se například stěhuje z letištní budovy aeroholdingu, osamostatňuje dosud společná oddělení a chce si zřídit i svou vlastní údržbu.

Převod akcií lze vnímat i jako první krok k jejich prodeji soukromníkovi a tím definitivnímu odstátnění národního dopravce.
Zájem o zbylý státní podíl má Travel Service, akcionářská smlouva však vyžaduje, aby transakci schválili i Korejci. Ti zatím souhlas nedali, podle interních informací ale postupem času – a s korejskou rozvahou – důvěra mezi oběma akcionáři roste.

„Myslím si, že to směřuje k odprodeji státního podílu, byť ten časový horizont je velmi nejistý. Bylo by ale jen logické, kdyby ČSA měly dva silné soukromé akcionáře, kteří je budou společně rozvíjet,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Privatizace ČSA, které léta balancovaly na hraně krachu, začala v roce 2013, kdy Korean Air koupily 44 procent akcií. Loni pak získal 34 procent Travel Service, státu zbylo necelých dvacet procent. Zhruba dvě procenta si historicky drží Česká pojišťovna. Většinově privátní ČSA loni vykázaly provozní zisk 250 milionů korun.

S ČSA poprvé do Rijádu
Největší novinkou letního letového řádu Českých aerolinií je zavedení přímého spoje Praha–Rijád. Dopravce bude spoj se Saúdskou Arábií provozovat dvakrát týdně od začátku července. Vsadil především na zájem Arabů o české lázně. Nové linky ČSA povedou rovněž na Maltu, do Birminghamu, Helsinek, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kaliningradu, Kazaně a Ufy. Provoz by měl meziročně mírně vzrůst, firma si proto pronajme jeden boeing a jedno vrtulové letadlo ATR.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah