Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy | E15.cz

Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy

Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S novým železničním jízdním řádem se objeví na českých kolejích i jedna rarita. Ruské dráhy si nechaly do tuzemského grafikonu zapsat superdálkový vlak Moskva – Nice, který bude přes české území jezdit v úseku mezi Bohumínem a Břeclaví.

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka jej tak budou moci ve zmíněných stanicích (jinde zastavovat nebude) využít i čeští pasažéři, ovšem pouze pro cestu do zahraničí. Jak se dostanou k jízdenkám zatím není jasné.

„O prodeji jízdních dokladů ještě s ruskou stranou jednáme,“ uvedl Joklík. Nejsou známy ani podrobnosti o vzezření vlaku, jisté je pouze to, že jej napříč Moravou potáhne lokomotiva Českých drah. Ruské dráhy na dotazy deníku E15 neragovaly, zřejmě ale půjde o luxusní lůžkový spoj.

Směrem na západ pojede vlak vždy ve čtvrtek, odjezd z Břeclavi do Rakouska je plánován dvě minuty před polednem, zpět se bude vracet v neděli, na českém území se objeví před šestou večerní. Celou cestu Moskva – Nice urazí za zhruba 50 hodin.

Podobné dálkové spoje jsou dnes v Evropě díky levné a rychlé letecké dopravě ojedinělé, v jízdním řádu jich najdeme pomálu, směřují především na východ či jih. Z Prahy tak například stále jezdí přímé vozy do Moskvy a ucelený rychlík do Bělehradu.

Nejdelšími přímými vlaky se mohou díky Transsibiřské magistrále chlubit právě ruské dráhy. Nejdelším přímým vlakovým spojem světa je linka Moskva – Pchjongjang, která měří přes 10 tisíc kilometrů. Na trase Praha – Moskva musí vlak překonat vzdálenost dva tisíce kilometrů. Zmíněné Nice se stane nejzápadnější destinací ruských drah.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.