Erdogan chce v Istanbulu postavit největší letiště na světě | E15.cz

Erdogan chce v Istanbulu postavit největší letiště na světě

Plakát Mustafy Kemala "Atatürka" v Ankaře
Plakát Mustafy Kemala "Atatürka" v Ankaře
• 
ZDROJ: profimedia.cz

hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan chce v Istanbulu postavit největší letiště na světě. Má být třikrát větší než letiště ve Frankfurtu a ročně odbavit 150 milionů pasažérů. Istanbul letiště potřebuje, protože více než třináctimilionové město na Bosporu se svými dvěma letišti příval turistů i obchodníků už nezvládá.

Nové letiště má být podle Erdogana hotové během tří až čtyř let. Turecko letiště vyjde na více než 170 miliard korun. Tendr na jeho stavbu se otevřel tento týden, firmy se mohou hlásit do 3. května. Na projekt už si brousí zuby například turecký holding TAV, který vlastní istanbulské Ataturkovo letiště, Limak Holding, který operuje istanbulské letiště Sabiha Gocken na východě města nebo Alarko Holding. Zájemců je však mnoho. Letiště vyroste na severu města.

„Až dosáhne plné kapacity, stane se největším na světě,“ řekl o letišti ministr dopravy Binali Yildirim. V první fázi bude mít letiště kapacitu 90 milionů cestujících ročně, plného provozu dosáhne v roce 2017, řekl ministr.

Olympijské město, mezimořský kanál

Letiště je jedním z mnoha velkolepých plánů Erdoganovy vlády, která si užívá ekonomické konjunktury. Turecký HDP v loňském roce rostl tříprocentním tempem, letos má zrychlit na 3,8. Kromě letiště chce Erdogan postavit celé nové město, ve kterém by se v roce 2020 mohly konat Olympijské hry. O tom, zda pořadatelství dostane Istanbul, Tokio nebo Madrid se rozhodne v září. Dále chce turecký premiér vykopat kanál, který by spojil Černé a Marmarské moře.

Jak dlouho novému letišti prvenství vydrží a zda ho vůbec dosáhne je ale nejisté. Nové letiště plýánuje také Peking a mluví se o kapacitě 200 milionů cestujících. Mohlo by být hotové už za rok. V současnosti největší turecké letiště je Ataturkovo, které odbaví 45 milionů lidí ročně. Co do počtu cestujících je největším letištěm světa momentálně londýnské Heathrow se 70 miliony pasažéry. Letiště v Dubaji odbaví 60 milionů a do roku 2018 chce kapacitu zvýšit na 90 milionů.

Erdogana už nebaví role demokrata. Raději by se stal osvíceným diktátorem

Autor: hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah