Hvězdný plat: Poradce ministerstva dopravy pro vesmír bral 180 tisíc měsíčně | E15.cz

Hvězdný plat: Poradce ministerstva dopravy pro vesmír bral 180 tisíc měsíčně

Dan Ťok, ministr dopravy
Dan Ťok, ministr dopravy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poradce ministra dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než sám ministr, v průměru 180 tisíc korun. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900 tisíc korun. Ministr Dan Ťok (za ANO) smlouvu kritizoval. Už dříve Rohlík za služby pro ministerstvo inkasoval miliony.

Rohlíkovi zaručila smlouva, uzavřená koncem loňského roku Ťokovým náměstkem Kamilem Rudoleckým (ČSSD), v průměru za měsíc více peněz, než mají nejvyšší ústavní činitelé. Měsíční hrubý plat ministra letos v Česku činí 125 300 korun, premiéra 176 400 a prezidenta 219 tisíc korun. Měsíční platy některých poradců ministerstev či Úřadu vlády ČR loni zveřejnil server Aktuálně.cz, nejvyšší částky se pohybovaly kolem 60 tisíc korun.

Ministerstvo Rohlíkovi vyplatilo už asi půl milionu ze zmíněných 900 tisíc korun. Přitom Nejvyšší kontrolní úřad už dříve označil za problémové zakázky ministerstva na poradenské služby od Rohlíka z let 2010 až 2013 za zhruba šest milionů korun. „Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit,“ řekl uvedl server HlídacíPes.org]|serveru HlídacíPes.org ministr Ťok. Rohlík serveru sdělil, že jeho činnost pro ministerstvo byla zcela transparentní.

Česko bez expertů

Externí poradenství si ministerstvo objednalo od Rohlíka, přestože má vlastní vesmírný odbor. Rohlík byl dříve dokonce podle serveru zhruba rok zaměstnancem ministerstva s měsíčním platem asi 60 tisíc korun a letos 16. května po vypršení externí smlouvy se opět stal zaměstnancem úřadu.

„Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní podařilo získat,“ řekl serveru ke změnám mezi interní a externí spoluprací s Rohlíkem mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. „Česko nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,“ uvedl Rohlík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah