Uber uspěl u soudu, v Londýně může znovu jezdit | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Uber uspěl u soudu, v Londýně může znovu jezdit

Uber uspěl u soudu, v Londýně může znovu jezdit
ZDROJ: Reuters

ČTK

Americká alternativní taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud udělil Uberu novou licenci na zkušební dobu 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny svých praktik.

Londýnský úřad zodpovědný za dopravní systém (TfL) se loni v září rozhodl neobnovit provozní licenci Uberu kvůli údajným bezpečnostním rizikům pro veřejnost. Londýnská licence Uberu vypršela na konci září, firma ale mohla do vyřešení odvolání pokračovat v provozu.

Uber začal působit v Londýně v roce 2012. Firma v rámci odvolacího řízení připustila, že loňské rozhodnutí TfL bylo správné. Dokázala však soud přesvědčit, že se její firemní kultura od té doby změnila.

Uber v Londýně čelil útokům ze strany tradičních taxikářů, kteří poukazovali mimo jiné na nedodržování bezpečnostních pravidel. Firma se stala rovněž terčem kritiky ze strany odborů a zákonodárců.

Samořídicí vůz společnosti Uber před smrtelnou nehodou odmítl zareagovat, tvrdí odborníci

Kvůli odporu ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb čelí Uber regulačním a právním překážkám po celém světě. S problémy se potýká i v České republice, kde proti němu taxikáři opakovaně protestovali.

Tradiční taxislužby považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože řidiči služeb, jako je Uber, nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře. Uber své služby označuje za spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!