Samořídicí vůz společnosti Uber před smrtelnou nehodou odmítl zareagovat, tvrdí odborníci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Samořídicí vůz společnosti Uber před smrtelnou nehodou odmítl zareagovat, tvrdí odborníci

Jiří Černý

Tragická nehoda, při níž samořídící vůz Uberu srazil a usmrtil chodkyni má nejspíše nové rozuzlení. Podle informací magazínu The Information se totiž umělá inteligence rozhodla objekt před sebou ignorovat. 

článku v magazínu plyne, že software automobilu se „rozhodl“ ignorovat objekt před ním, v důsledku čehož došlo ke kolizi. Jinak řečeno, vůz chodkyni „viděl“, ale „odmítl“ hned zareagovat.

Pokud jsou tyto informace správné, pro daný průmysl to představuje opravdu špatnou zprávu: palubní software sice zaregistroval, že žena vstupuje do vozovky, ale nepodnikl žádné okamžité kroky. Proč? Protože byl nastaven tak, aby si nevšímal překážek nepředstavujících skutečnou hrozbu (například kousku lepenky) – jenže jeho „práh citlivosti“ byl natolik nízký, že ho nevzrušil dokonce ani dospělý člověk s jízdním kolem.

Uber podepsal dohodu s českou vládou, pro jeho řidiče budou platit podmínky jako pro taxikáře

Ale co tzv. bezpečnostní řidič? Podle New York Times projekt robotického vozu Uberu „neplnil očekávání už měsíce před havárií“. Kolem října loňského roku navíc jmenovaná společnost snížila počet těchto řidičů ze dvou na jednoho.

A aby toho nebylo málo, Uber před nehodou rovněž zredukoval počet bezpečnostních snímačů ze sedmi na jeden (LIDAR umístěný na střeše).

Zdá se tedy, že na provozování plně autonomních automobilů ještě nedozrála doba. Uber by měl pokračovat v testování v kontrolovaných prostředích až dokud nebude schopen nezpochybnitelně doložit, že jeho vozy lze bez obav pustit i na skutečné silnice.


Další články ze světa vědy a techniky najdete na webu vtm.zive.cz >>>


Nová éra falešných zpráv: umělá inteligence už umí dokonale nahrazovat obličeje ve videích
Čína hodlá vybudovat nejlepší hypersonický větrný tunel na světě
Japonský startup chce boháčům předvádět umělé meteorické roje

Autor: Jiří Černý
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!