Za stálé lékařské služby platí Letiště Praha miliony korun měsíčně | E15.cz

Za stálé lékařské služby platí Letiště Praha miliony korun měsíčně

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odbornou první pomoc bude cestujícím či pracovníkům na Letišti Praha zajišťovat další čtyři roky Asociace samaritánů ČR, která zvítězila v letištním tendru. Konečná hodnota zakázky mírně převyšuje 177 milionů korun, vyplývá z obchodního věstníku.

„Základní hodnota zakázky činí 2,8 milionu měsíčně s možností zvýšení například podle počtu cestujících a tomu odpovídajícímu zajištění sil a prostředků stálé lékařské služby,“ potvrdil deníku E15 mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Úkolem zdravotníků je poskytnout akutní a neodkladnou péči cestujícím či pracovníkům letiště nebo například zdejších obchodů, popřípadě odbornou pomoc během transportu pacienta k předání zdravotnické záchranné službě. Součástí zakázky je i poskytování doplňkových služeb vztahujících se přímo k letišti, které nemůže zajistit zdravotnická záchranná služba.

„Jedná se například o posouzení způsobilosti cestujícího k dalšímu letu nebo asistence při provádění bezpečnostní kontroly. Poskytovatel je povinen zajistit provoz místa, kde dochází k ošetření, a musí 24 hodin denně a sedm dní v týdnu nabízet službu sanitního vozu zdravotnické záchranné služby s posádkou,“ vysvětlil Pacvoň.

Stálá lékařská služba se v rámci své odbornosti a technického vybavení zaměřuje i na zásah v případě zdravotní události přímo na palubě letadla. Letiště uvádí mezi největší přínosy lékařské služby její neustálou přítomnost a rychlost zásahu v případě zdravotních komplikací v rámci leteckého provozu včetně paluby letadla.

Letiště už dříve zřídilo ve svých prostorách tři odběrová místa, kde se mohou cestující nechat otestovat na přítomnost koronaviru. Testy zajišťují zdravotníci společnosti GHC Genetics. Výsledek se testovaný dozví ve standardním režimu nejdéle do dvanácti hodin prostřednictvím e-mailu. V případě expresního testování se tato doba zkracuje na tři hodiny. Za standardní test zájemce zaplatí 1750 korun, za expresní 7500 korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah