Zachrání Air Berlin jiné aerolinky? Podívejte se na fotogalerii flotily problematické firmy | E15.cz

Zachrání Air Berlin jiné aerolinky? Podívejte se na fotogalerii flotily problematické firmy

pab, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhé největší německé aerolinky, které nedávno skončily v insolvenci, zachránila německá vláda - alespoň dočasně. Air Berlin, které provozují mimo jiné lety také do Prahy, poskytla překlenovací úvěr ve výši 150 milionů eur. Ty jim ale mají vystačit pouze na tuto sezonu a nadějí pro leteckou společnost je, že ji převezmou jiné firmy. Podívejte se na fotogalerii letadel, která společnost s téměř 40letou historií využívala.

Letecká společnost Air Berlin jedná o svém převzetí se třemi zájemci. Dohodu chce podle ředitele Thomase Winkelmanna uzavřít do konce září, než skončí platnost vládní půjčky, která firmě umožňuje dál fungovat. Winkelmanna dnes citoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ministr dopravy Alexander Dobrindt v deníku Rheinische Post uvedl, že vláda je nakloněna tomu, aby leteckou společnost převzal národní dopravce Lufthansa.

Všechny tři firmy, s nimiž vedení Air Berlin jedná, jsou finančně důvěryhodné a dostatečně velké na to, aby společnosti Air Berlin zajistily budoucnost, řekl Winkelmann. Mají podle něj také zájem na tom, aby udržely Německo jako operační základnu. Ani jednu z firem ale nejmenoval.

Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung, který se odvolává na zdroje z firmy, se Lufthansa chystá převzít 90 z celkem 140 letadel Air Berlin. Provozovat je bude pod názvem své nízkonákladové divize Eurowings. Lufthansa se k záležitosti nevyjádřila.

Společnost Air Berlin měla finanční potíže dlouhodobě. Tento týden požádala o zahájení insolvenčního řízení u berlínského soudu, protože její hlavní akcionář, společnost Etihad, oznámil, že už firmě žádnou další finanční podporu nedá.

Krach Air Berlin je pro konkurenční Lufthansu a další letecké společnosti vítanou příležitostí získat odletová stání na letištích v Berlíně či Düsseldorfu, uvedla agentura Reuters. Podle šéfa Air Berlin se jednání vedou rovněž o firemní divizi Niki, kterou Etihad slíbil koupit na začátku tohoto roku za 300 milionů eur.

Autor: pab, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.