Je to komplot, tvrdí Ryanair o insolvenci Air Berlin. Podává stížnost | E15.cz

Je to komplot, tvrdí Ryanair o insolvenci Air Berlin. Podává stížnost

ČTK

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v úterý podala stížnost k německým a evropským úřadům kvůli insolvenci, do níž se dostaly druhé největší německé aerolinky Air Berlin. Společnost Ryanair, která celý postup kolem insolvence považuje za komplot.

Air Berlin, která měla finanční potíže dlouhodobě, požádala v úterý berlínský soud o zahájení insolvenčního řízení, protože jí její hlavní akcionář Etihad odmítl dále finančně podporovat. Podporu naopak letecká společnost dostala od vlády, a to ve formě překlenovacího úvěru ve výši 150 milionů eur (3,9 miliardy korun), který má zajistit pokračování letů alespoň do listopadu.

Postup Berlína, který chce pomáhat i s vyjednáváním dalších aerolinek o převzetí částí Air Berlin, však napadla společnost Ryanair, která je z hlediska počtu přepravovaných cestujících evropskou jedničkou. "Uměle vytvořená insolvence má zjevně vést k tomu, aby Lufthansa mohla převzít oddluženou Air Berlin, a to odporuje jakýmkoliv pravidlům o hospodářské soutěže v Německu i EU," míní Ryanair.

Budoucnost letecké dopravy? Čekejme automatické kontroly i větší zpoždění, říká analytik

Ryanair kritizuje také finanční podporu německé vlády a tvrdí, že výsledkem případného převzetí aerolinek Air Berlin firmou Lufthansa bude monopol této společnosti a vyšší ceny letenek pro Němce i návštěvníky spolkové republiky.

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU) vyjádřil v úterý přesvědčení, že převzetí části upadající společnosti Lufthansou by z hlediska hospodářské soutěže nebyl problém. S Air Berlin jedná podle agentury Reuters i společnost easyJet.

Do západních aerolinek poprvé investuje velká čínská letecká společnost

Air Berlin, která loni vykázala ztrátu 782 milionů eur (20,4 miliardy korun), podle svého webu nabízí lety to 147 destinací včetně Prahy. Loni přepravila 28,9 milionu cestujících.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!