Aktualizováno
Záplavy v Dubaji zastavily provoz na nejrušnějším letišti světa

Spojené arabské emiráty zasáhly prudké bouře a záplavy

Spojené arabské emiráty zasáhly prudké bouře a záplavy Zdroj: profimedia.cz

Záplavy v Dubaji
Záplavy ve Spojených arabských emirátech
Záplavy ve Spojených arabských emirátech
Záplavy ve Spojených arabských emirátech
Spojené arabské emiráty zasáhly prudké bouře a záplavy
7
Fotogalerie

Mezinárodní letiště v Dubaji (DXB), které je nejrušnějším vzdušným přístavem na světě, vyzvalo cestující, aby na letiště nejezdili kvůli záplavám, které postihly toto nejlidnatější město Spojených arabských emirátů. Domácí aerolinky Emirates ráno oznámily, že pozastavily odbavování cestujících až do půlnoci. Podle státní tiskové agentury WAM byly úterní deště v zemi nejsilnější za nejméně 75 let. Bleskové záplavy si ve Spojených arabských emirátech vyžádaly jednu oběť, 18 lidí kvůli dešťům v neděli zemřelo v Ománu.

„Emirates pozastavují odbavování cestujících, kteří odlétají z DXB od 8:00 17. dubna až do půlnoci, kvůli provozním problémům způsobeným špatným počasím a stavu silnic,“ uvedly aerolinky Emirates na síti X.

Mezinárodní letiště v Dubaji posléze doporučilo cestujícím nejezdit na letiště, pokud to není nutné. „Lety jsou nadále zpožděny a odloženy. Prosím zkontrolujte si stav svého letu u svého dopravce, snažíme se obnovit provoz, co nejdříve to půjde,“ uvedli zástupci letiště. Cestující, kteří jsou už na letišti, budou odbaveni, ale i dnes jsou očekávána zpoždění v odletech i v příletech.

Ve Sspojených arabských emirátech začalo pršet v pondělí, v úterý deště ještě zesílily a do večera spadlo v Dubaji asi 142 milimetrů srážek, napsala agentura AP. Voda zaplavila hlavní dálnice i ranveje na mezinárodním letišti v Dubaji, už v úterý proto nabíraly lety zpoždění.

Video placeholde
Zaplavené letiště v Dubaji (16. 4. 2024) • AlArabiya/Twitter

V úterý na severu Spojených arabských emirátů zemřel sedmdesátiletý muž, když jeho vůz smetla povodeň ze silnice. Úřady v emirátech zrušily vyučování ve školách, někde učí žáky na dálku přes internet. Také vládní úředníci už v úterý pracovali z domova. I mnozí další zaměstnanci firem do práce nepřišli, uvedla AP.

Ve Spojených arabských emirátech prší zřídka, a to v chladnějších měsících. Mnoho silnic a dalších oblastí proto není odvodněno, což při dešti vede k záplavám.

Silné deště zasáhly před několika dny také Omán, kde si vyžádaly nejméně 18 obětí včetně školáků, jejichž dodávku smetla voda ze silnice. Pršelo také v Bahrajnu, Kataru a Saúdské Arábii.