Největší španělská banka plánuje razantní škrty. Zruší více než osm tisíc pracovních míst | e15.cz

Největší španělská banka plánuje razantní škrty. Zruší více než osm tisíc pracovních míst

Caixabank
Caixabank
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší španělská banka Caixabank seškrtá pětinu pracovních míst a zavře stovky poboček. Vedení společnosti odborářskému sdružení CCOO na schůzce sdělilo, že zruší 8291 míst a skončí 1534 poboček, tedy zhruba 27 procent z celkového počtu. Podnik se adaptuje na přechod zákazníků k internetovému bankovnictví. Banka plánovaný počet zrušených míst potvrdila. Může se podle ní ale ještě snížit.

Caixabank se stala jedničkou na španělském trhu poté, co loni za 4,5 miliardy eur (111,6 miliardy korun) koupila bankovní dům Bankia, největší hypoteční banku v zemi. Ohledně rušení pracovních pozic hodlá Caixabank vzít v potaz mimo jiné překrývání pozic ve sloučených bankách a nynější situaci na trhu. Za nejvhodnější variantu považuje odchody po dohodě. Bez portugalské divize BPI zaměstnává španělská bankovní jednička kolem 44 400 lidí na 5039 pobočkách. Škrty představují 19 procent její španělské pracovní síly.

Rušení pracovních pozic v Caixabank je dosud nejrozsáhlejší ve španělském odvětví bankovnictví a patří k největším i ve srovnání se společnostmi z dalších odvětví. V roce 1999 propustila španělská Telefónica 10 800 pracovníků. Již zmíněná Bankia byla v roce 2012 po záchraně státem nucena zrušit 4500 pracovních míst.

Počet velkých bank ve Španělsku od finanční krize v roce 2008 klesl na 12 z původních 55. V bankovním sektoru, který je považován za příliš velký, ale regulační orgány tlačí na další slučování.

Španělsko patří k zemím s největším počet poboček na 100 tisíc dospělých na světě, má jich 49,66. V Itálii tento poměr činí 38,79 a ve Francii 34,27, v případě Německa pak 10,97, vyplývá z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) platných ke konci roku 2019.

Banky po celé Evropě se snaží vyrovnat s rekordně nízkými úrokovými sazbami a s propadem ekonomiky vyvolaným pandemií nemoci covid-19. Bankéři tak čekají další spojování bank kvůli snížení nákladů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery