Itálie se překvapivě vrátila do recese | E15.cz

Itálie se překvapivě vrátila do recese

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: jimmy "good times" walker via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská ekonomika se překvapivě ocitla zpět v recesi. Její hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle středečních předběžných dat klesl o 0,2 procenta. Propad o 0,1 procenta zaznamenal přitom už v prvních třech měsících roku. Trh přitom počítal s růstem.

V meziročním přepočtu se italský HDP proti stejnému období loni propadal od dubna do června o 0,3 procenta. I v tomto případě se očekával nárůst, konkrétně o 0,1 procenta. Recese označuje stav, kdy objem hrubého domácího produktu klesá dvě čtvrtletí po sobě.

Vývoj HDP Itálie

Vývoj HDP Itálie za poslední dva roky Autor: tradingeconomics.com

Italský statistický úřad ISTAT podrobnější data ke středečnímu předběžnému odhadu nenabídl. Jak ale uvedl, k poklesu došlo v průmyslu, službách a zemědělství. Dobrou zprávou může být akorát průmyslová výroba, která v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,9 procenta.

Z poslední hospodářské krize se Itálie vymanila na konci roku 2013, kdy ekonomika mírně stoupla o 0,1 procenta.

Čísla vyvolávají tlak na vládu, tvrdí ekonomové

„Dnešní údaje podkopávají už tak křehkou italskou ekonomiku,“ uvedl Timo del Carpio, analytik společnosti RBC Capital Markets.

Nejnovější data vyvolávají tlak na vládu k tomu, aby dokončila slíbené reformy, jak prohlásil ekonom Francesco Daveri z University of Parma.

„Jsme zpět v realitě, pokud jde o schopnost eurozóny výrazně růst. Samotné Německo hospodářské oživení nezajistí,“ poznamenal François Savary z Reyl & Cie.

Italské akcie po statistice klesly a hlavní index milánské burzy FTSE MIB po poledni odepisoval zhruba tři procenta. Ztrácely ale i trhy jinde v Evropě, podle analytiků i v reakci na vývoj kolem Ukrajiny.

Itálie si musí pomoci sama, tvrdí ministr financí

Italský ministr financí Pier Carlo Padoan už před zveřejněním čísel uvedl, že hospodářský růst nedosáhne na odhady. Podle jeho slov však není třeba hledat pomoc v Bruselu, u Mezinárodního měnového fondu nebo Evropské centrální banky.

„Země se musí reformovat sama, pracujeme na tom, aby se tak stalo co nejdřív,“ vysvětlil Padoan. Podle něj Itálie v tomto i příštím roce dodrží tříprocentní limit pro schodek veřejných financí. Země tak nebude potřebovat mimořádný rozpočet.

Vláda stále ředpokládá, že ekonomika letos stoupne o 0,8 procenta a rozpočtový deficit dosáhne 2,6 procenta HDP.

Horší HDP bude mít dopad na finance, tvrdí Evropská komise

Evropská komise podle agentury ANSA uvedla, že nečekaně horší italský HDP znamená, že „zotavení se opět zpozdilo, což bude mít negativní dopady na finance“. Na hodnocení vlivu recese na rozpočtový schodek je ale prý brzy.

Slabý článek EU
Itálie má po Německu a Francii třetí největší ekonomiku v eurozóně. V posledních deseti letech se ale země potýká s nízkým ekonomickým výkonem a vysokým zadlužením. Centrální banka v červenci uvedla, že od začátku finanční krize v roce 2007 se hrubý domácí produkt snížil o devět procent. Veřejné zadlužení Itálie se pohybuje kolem dvou bilionů eur (přibližně 55 bilionů korun), což odpovídá více než 130 procentům jejího hrubého domácího produktu. Míra nezaměstnanosti dosahuje téměř 13 procent. Kritická je pak nezaměstnanost mladých lidí, která dosahuje 40 procent.
Premiér Matteo Renzi chce oživení podpořit ambiciózními reformami v oblasti daní a trhu práce. Kromě nich oznámil i modernizaci justice a rozbujelé veřejné správy. Energii ale již několik týdnů věnuje parlamentní bitvě o ústavní reformu a většinu slibů s výjimkou úlevy na dani pro miliony pracujících s nízkými příjmy zatím nesplnil.

Dluhová krize zapomenuta? Eurozóna se tak tváří

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.