Jak ožívá tradice aneb Příběh Šumavského pivovaru | E15.cz

Jak ožívá tradice aneb Příběh Šumavského pivovaru

Jak ožívá tradice aneb Příběh Šumavského pivovaru
Příběh Šumavského pivovaru
• 

.

Mít minipivovar je přáním snad každého chlapa u nás. V Česku už je přes 200 takových splněných snů, ročně jich několik desítek přibude. Díky lokální působnosti si nekonkurují. Nejde však jen o radost z piva a plného lokálu. Pivovar, zvlášť v kombinaci s restaurací, obnáší každodenní nasazení na place, sledování ekonomiky provozu, úspěšné zvládnutí sezonních výkyvů a správné načasování investic.

Své o tom ví také Ivan Hojdar s manželkou Alenou. Před lety utekli z Prahy na Šumavu. Když hledali Aleně Hojdarové, která je lékařkou, prostory na ordinaci, narazili ve Vimperku na zchátralou budovu poblíž městského úřadu. Přes noc se z nich stali pivovarníci. Po dvouletých přípravách v srpnu 2010 otevřeli Šumavský pivovar a po 43 letech obnovili tradici vaření vimperského piva.

Spoléhají na odborníky

Tajemství úspěchu spatřují v lidech, kterými se obklopili. Nedílnou součástí jejich „týmu“ je i bankéř Stanislav Hauser. „Vloni jsme chtěli koupit nové pivní tanky a hledali, která banka nám pomůže s financováním. Někde vás odradí už jen složitost vstupního formuláře, ale v ČSOB se ptali přesně na to, co bylo třeba,“ oceňuje Ivan Hojdar služby svého bankéře. Ten velmi rychle pochopil situaci a nyní pracuje na dalším úvěru na rekonstrukci navazující části domu. Tam bude mít Alena Hojdarová ordinaci, což byl vlastně začátek cesty.

Osobní přístup se vyplatí

V Šumavském pivovaru mají velké nároky na personál a jeho přístup k zákazníkům. To samé očekávají i od svých partnerů včetně bankéře. „Když se zdá, že narazíme na nějaké mantinely, vždy najde způsob, jak nám vyjít vstříc. Řešení hledá podle naší individuální situace a potřeb,“ dokládá osobní přístup ČSOB Ivan Hojdar.

Přestože mají vimperská piva výrazně hořkou chuť, podnikání to Hojdarovým nekazí. „Roční výstav máme okolo 400 hektolitrů. Dlouhodobě chceme zůstat lokálním pivovarem a především udržet kvalitu,“ předkládá plány majitel. I díky spolupráci s ČSOB mu ve sklepních tancích už zraje další poctivá várka.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

… podniky s větším obratem hledí do budoucnosti pozitivněji? Podle průzkumu ČSOB je optimismus firem s obratem nad 40 mil. Kč pětkrát vyšší než u těch s obratem do 3 mil. Kč.

… hotovostní operace mohou klienti ČSOB provádět také na každé poště a vložit tržbu jde do jejích 115 vkladových bankomatů?
… teď je ten správný čas na rozšíření vašeho podnikání? ČSOB nyní nabízí Rychlý úvěr na podnikání při řádném splácení v druhé polovině zcela bez úroků.
… přes 40 % malých firem přijímá platby prostřednictvím POS terminálu? ČSOB jako první na trhu nabízí mobilní terminál mPOS, díky kterému vám zákazník zaplatí kartou kdekoli.

Autor: .
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!