Japonci z Prostějova falšovali údaje o kvalitě výrobků | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Japonci z Prostějova falšovali údaje o kvalitě výrobků

ČTK

Japonská textilka Toray Industries Inc. se stala dalším japonským podnikem, který se přiznal k falšování údajů o kvalitě své produkce. Jeden z nejvýraznějších japonských symbolů špičkového průmyslu a světový lídr ve výrobě uhlíkových vláken podváděl řadu let, uvedl list Financial Times (FT). Cena akcií společnosti se v reakci v ranním obchodování propadla o 8,5 procenta, později část ztráty vyrovnala a odpoledne ztrácela 5,3 procenta. Firma vyrábí i v Prostějově.

Společnost uvedla, že problém se týká její pobočky Toray Hybrid Cord, která vyrábí materiály používané v pneumatikách a jiných komponentech pro automobilový průmysl. Jejími zákazníky jsou jak domácí, tak zahraniční podniky.

Prezident společnosti Akihiro Nikkaku přiznal, že vedení vědělo o falšování dat zhruba rok. Informaci o tom nezveřejnilo proto, že se neobjevily žádné relevantní bezpečnostní problémy. Letos v listopadu se ale zprávy o falšování začaly objevovat v diskusích na internetu a akcionáři společnosti ji začali bombardovat dotazy.

Problém vyplul na povrch v červenci 2016 a firma poté v rámci interního šetření objevila 149 případů prodeje produktů, které svou kvalitou neodpovídaly deklarovaným údajům. K falšování docházelo v období 2008 až 2016.

Čína se zapojila do barmské krize, představila své řešení migrace Rohingů

Šéf Toray Hybrid Cord doplnil, že firma zatím od zákazníků nemá informace, že by došlo ohrožení bezpečnosti, vyšetřování ale ještě neskočilo.Manipulace s údaji o svých produktech již dříve přiznaly také japonské společnosti Kobe Steel, Mitsubishi Motors, Mitsubishi Materials, Nissan a Subaru, upozornil list FT.

Toray Industries Inc. má pobočku i v Prostějově. Hlavním produktem je hladký taft, texturovaný taft a pongee, což jsou lehké tkaniny z hladkého či texturovaného 100% polyesterového hedvábí jednoduché plátnové vazby. Výrobky jsou z Prostějova vyváženy do zahraničí, převážně do zemí EU a CEFTA.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!