Liberty Ostrava na sebe podala insolvenční návrh. Končí půlrok nejistoty, říkají zaměstnanci Liberty

Liberty Ostrava

Liberty Ostrava Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Krajský soud v Ostravě zahájil insolvenční řízení s hutní společností Liberty Ostrava. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Svou situaci chce řešit reorganizací. Ministr financí navíc ve středu oznámil, že vláda je v kontaktu s významným českým investorem, jenž zvažuje vstup do hutní společnosti Liberty Ostrava.

V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Převážná část zaměstnanců je od prosince doma. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci. Ve středu ale Liberty oznámila, že od preventivní restrukturalizace ustupuje, požádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Se smíšenými pocity přijali zaměstnanci huti Liberty Ostrava středeční oznámení firmy, že míří do insolvence, je v platební neschopnosti a zřejmě nemá na výplaty. Že nedostanou výplaty, je podle nich samozřejmě špatné, zároveň ale končí půlrok nejistoty, kdy nevěděli, co se s firmou bude dít. Takto situaci ve čtvrtek ráno okomentovali lidé před branami závodu. I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

Firma je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Ve středu Liberty oznámila, že ustupuje od preventivní restrukturalizace, žádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

„My jsme si docela přáli, ať to jde do insolvence, protože jsme pořád nevěděli, co se bude dít. Teď už víme,“ komentovala to dnes ráno Martina, která v Liberty pracuje jako jeřábnice.

Zaměstnanci, kteří nyní chodí do práce, se v huti střídají, podle informací podniku z konce května jich denně pracuje v průměru asi 1700. Většina lidí, která dnes šla hlavní branou na ranní směnu, s novináři mluvit odmítla, nanejvýš řekli, že spěchají. Tramvajemi a autobusy nepřijíždělo mnoho lidí, většina zaměstnanců vjížděla dovnitř auty, několik jich jelo na kole.

Lidé, kteří šli z práce, byli sdílnější, svá jména ale říct nechtěli. „Tři měsíce budeme bez výplaty, tak je to špatně. Do práce chodit musíme, dostali jsme příkaz. Pokud nepůjdeme do práce, dostaneme ’áčko’, takže těžké porušení povinností a vyhazov,“ řekla paní Martina. I se započtením učiliště v podniku s přestávkami pracuje 34 let. Jinou práci si zatím nehledá, ale má brigádu.

Řekla, že jak jsou na tom její kolegové, neví. „Teď jsem s nimi nemluvila, protože nás je tam tak málo, takže vlastně žádný jejich názor neznám,“ řekla jeřábnice.

Pan Miroslav, který pracuje u vysokých pecí a v podniku je 26 let, řekl, že lidé jsou z vývoje zklamaní už od prosince, kdy se výroba v podstatě zastavila. „Prvovýroba stojí, teď už stojí i ostatní provozy. Nálada je špatná, protože není na výplaty, tak lidé budou muset chodit na ’pracák’. Co se dá jiného dělat? My s tím nic neuděláme, to není v našich rukách. To je v rukách vedení státu, podnikatele, úřadu práce,“ řekl Miroslav.

Pokud ale podle něj lidé nechtějí dát výpověď, nic jiného než chodit do práce, když to zaměstnavatel nařídí, jim nezbývá. „My s tím jako obyčejní lidé nic neuděláme. Psali, že se do toho vloží stát, že hledá nějakého kupce, že by měl stát poslat peníze na výplaty. Budeme doufat, že se to zlepší, že třeba do 14 dnů, do třech týdnů přijde výplata na účet, nebo přijde až za měsíc. Pokud lidé nemají našetřeno, tak bohužel. Budou muset jít na úřad práce,“ řekl Miroslav.

Jeden z dělníků, kteří šli na ranní směnu, řekl, že pokud nebude dostávat výplatu, neví, jestli bude do práce dál chodit. „Práce je za každým rohem,“ řekl.

Liberty Ostrava je výrobcem oceli hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Svou poslední fungující vysokou pec má ale už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Skoro půl roku má v teplém útlumu i koksovnu a firma už dříve sdělila, že zahájila technologickou přípravu jejího možného úplného odstavení. V květnu uváděla, že v provozu je výroba svodidel, zinkovna, provoz důlních výztuží a svařovna. Od roku 2019 slezská huť patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.