Aktualizováno
Vláda má investora ochotného vstoupit do Liberty Ostrava, řekl Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Vláda je v kontaktu s významným českým investorem, jenž zvažuje vstup do hutní společnosti Liberty Ostrava. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Konkrétní zatím nebyl, detaily je připraven zveřejnit během několika příštích dnů či týdnů, záležet bude na dalším vývoji kolem insolvenčního řízení. Ministr zároveň ujistil, že stát bude prostřednictvím úřadu práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu.

Hutní podnik Liberty Ostrava oznámil, že ustupuje od preventivní restrukturalizace a žádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona. Zahájí kroky směřující k prodeji ostravských provozů. Současné finanční ztráty podniku činí denně přibližně milion eur, tedy v přepočtu zhruba 25 milionů korun. Zda na sebe podala insolvenční návrh, firma neuvedla. Ze zprávy podniku vyplývá, že zaměstnancům zřejmě nebude vyplácet mzdy. I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

Podle Stanjury se potvrdily pochyby o reorganizačním plánu firmy, které vláda v minulých měsících projevila. „Byl nekvalitní a nedostatečný a dnešním krokem to v podstatě potvrdili,“ řekl ministr. Několikaměsíční soudní moratorium, které hutní firmu chránilo před věřiteli, podle Stanjury problémy podniku ještě prohloubilo.

Mezi věřitele Liberty Ostrava patří mimo jiné i státní pojišťovna EGAP. Stanjura v této souvislosti zdůraznil, že stát bude dělat veškeré možné kroky, aby o peníze nepřišel. EGAP v minulosti za huť zaplatila úvěr asi 1,5 miliardy korun poskytnutý před třemi lety bankou Greensill. Dluh je podle vlády zajištěný.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Věřitelům Liberty předložila původně restrukturalizační plán. Podle firmy ho věřitelé schválili, teď se čekalo, až ho schválí i soud. Nyní od něj podnik ustoupil.

Už v únoru se spekulovalo o tom, že by huť koupil miliardář Jaroslav Strnad z průmyslové firmy CE Industries a zakladatel zbrojovky Czechoslovak Group (CSG). Mluvčí obou společností Andrej Čírtek ale uvedl, že CE Industries není onou firmou, se kterou je vláda kvůli Liberty Ostrava nyní v kontaktu.