IKEA měla loni rekordní zisk | E15.cz

IKEA měla loni rekordní zisk

Ikea
Ikea
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédská společnost IKEA, která je největším prodejcem nábytku na světě, vykázala v loňském fiskálním roce rekordní zisk díky růstu prodeje a zvýšení podílu na téměř všech trzích. Čistý zisk za rok do konce srpna 2011 se zvýšil o 10,3 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy korun).

Tržby stouply o 6,9 procenta na rekordních 25,17 miliardy eur. Tržby rostly téměř ve všech zemích, nejvíce pak v Rusku, Číně a Polsku. Nižší však byly v některých zemích jižní Evropy, například v Řecku. „Zvýšili jsme podíl na trhu více méně na všech trzích,“ uvedl generální ředitel Mikael Ohlsson. Dodal, že od září tržby dále rostou.

Společnost loni otevřela sedm nových obchodů, o rok dříve to bylo 12. Na konci srpna tak měla 287 obchodů ve 41 zemích. V letošním roce plánuje investovat tři miliardy eur do obchodů, továren a maloobchodních center a také do expanze svých větrných elektráren a solárních zdrojů na výrobu energie.

Celkové příjmy v miliardách eur v letech 2001 až 2011

Celkové příjmy v miliardách eur v letech 2001-2011 Autor: Ikea
Zdroj: Ikea

IKEA za posledních deset let expandovala na rozvíjející se trhy, jako je Rusko a Čína. Téměř 79 procent jejích tržeb však stále pochází z Evropy. V příštích dvou až třech letech chce otevřít obchody v Srbsku a Chorvatsku a nedávno koupila pozemky v Jižní Koreji. Největší příležitosti však vidí v Indii, která je rychle rostoucím trhem s 1,2 miliardy obyvatel. Indie nedávno schválila zákony uvolňující podnikání zahraničních firem v zemi.

Firmu IKEA vlastní nadace vedená zakladatelem Ingvarem Kampradem, napsaly agentury AP a Reuters. V České republice IKEA provozuje čtyři obchodní domy a je největším prodejcem nábytku v Česku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah