Křetínský s Tkáčem vstupují do amerického prodejce obuvi Foot Locker | E15.cz

Křetínský s Tkáčem vstupují do amerického prodejce obuvi Foot Locker

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investiční fond Vesa Equity ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem získal šest procent akcií řetězce zaměřujícího se na prodej módní obuvi Foot Locker. Vyplývá to z hlášení zaslaných americké Komisi pro cenné papíry (SEC).

Nákup učinil z Vesa Equity čtvrtého nejvýznamnějšího akcionáře Foot Lockeru po fondech Vanguard (9,5 procenta), Black Rock (8,5 procenta) a Boston Partners (8,4 procenta). Akcie nakupovala Vesa v nedávné době na volném trhu. Od začátku roku cena akcií Foot Lockeru propadla asi o třetinu, nyní titul obchodovaný na newyorské burze mírně  roste. 

Podíl Vesy měl k úternímu ránu cenu 168 milionů dolarů, v přepočtu 4,3 miliardy korun. Podle vyjádření mediálního zástupce Vesy Daniela Častvaje pro web Info.cz investicemi v zámoří Vesa geograficky diverzifikuje své portfolio. 

Foot Locker vznikl v roce 1974 v New Yorku. Dnes jde o jednoho z největších řetězců se sportovní módou, zejména obuví, na světě. Společnost provozuje několik tisíc obchodů v USA, v Evropě či v Asii, je zásadním retailovým partnerem pro velké světové sportovní značky jako Adidas nebo Nike. Deset prodejen této značky je i v Česku. Roční tržby Foot Lockeru se blíží osmi miliardám dolarů, firma zaměstnává asi 30 tisíc lidí. 

Maloobchod byl v uplynulých týdnech a měsících jedním z nejvíce zasažených oborů ekonomiky. Management společnosti Foot Locker v březnu uvedl, že nevydá zprávu o očekávání na další období. Firma také dodala, že výhledově počítá se zavíráním některých svých kamenných prodejen. 

Křetínský s Tkáčem i tímto krokem dál pokračují v zahraniční expanzi. V nedávné době získali nákupem akcií vliv například na německý retailový řetězec Metro, francouzskou síť supermarketů Casino či francouzská média včetně známého deníku Le Monde. Před několika týdny jejich Vesa Equity nakupila významné podíly také v britské poště Royal Mail nebo v síti obchodních domů Macy's. Skupina EPH, kterou Křetínský řídí, je pak aktivní na evropském energetickém trhu.

Pozn. redakce: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč vlastní prostřednictvím společnosti Czech Media Invest vydavatelství Czech News Center, jehož součástí je i deník E15 a jeho web E15.cz. 

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah