Boty basketbalové ikony Michaela Jordana se vydražily za rekordních 14 milionů korun | E15.cz

Boty basketbalové ikony Michaela Jordana se vydražily za rekordních 14 milionů korun

ČTK, gal

Za rekordní částku se prodaly v dražbě boty basketbalové legendy Michaela Jordana. Podepsaný pár populárního modelu Air Jordan 1, v kterém šestinásobný šampion NBA hrál ve své nováčkovské sezoně 1984/85, se vydražily za 560 tisíc dolarů (14,3 milionu korun). Dosavadní rekord za pár sportovních bot byl překonán o více než 120 tisíc dolarů.

Výsledek aukce výrazně předčil očekávání organizátorů. Zástupci aukční síni Sotheby's předpokládali, že se Jordanovy boty prodají za částku kolem 150 tisíc dolarů. Za utrženou sumu by si nyní prodejce mohl pořídit luxusní byt v Praze.

Na vysoké ceně se projevil současný zvýšený zájem o Jordanovu osobu, který vyvolal desetidílný dokument The Last Dance, mapující Jordanův životu a kariéru, s exkluzivními záběry z jeho poslední sezony v dresu Chicaga Bulls. S týmem vyhrál Jordan celkem šestkrát nejlepší basketbalovou ligu světa NBA. Pár sezón navíc vynechal, když zkoušel štěstí v baseballu.

V botách prodaných za rekordní sumu v červeno-bílo-černém provedení odehrál Jordan několik zápasů NBA. Nike Air Jordan 1 je oblíbený model, první, který dnes sedmapadesátiletý Jordan v roce 1985 ve spolupráci s firmou Nike uvedl na trh. Od té doby vznikla řada dalších modelů, jeho příkladem se později inspirovalo mnoho jiných sportovních hvězd.

Dosud nejdražším párem sportovních bot byly běžecké boty Moon Shoe od firmy Nike z roku 1972, které loni vydražil za 437 500 dolarů kanadský miliardář a vášnivý sběratel Miles Nadal. Kdo je novým majitelem Jordanových bot, není známo. Do dražby je dal sběratel bot Jordy Geller, kterému patřily od roku 2012.

Absolutní aukční rekord mezi botami drží rudé střevíčky filmové hvězdy Judy Garlandové ze snímku Čaroděj ze země Oz, které se v roce 2000 prodaly za 666 tisíc dolarů.

Legenda Jordan znovu pod drobnohledem: dokumentární série sbírá pozitivní ohlasy

Autor: ČTK, gal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!