Pfizer šrouboval ceny léku, zaplatí rekordní pokutu

Pfizer

Pfizer

Pfizer
Sídlo společnosti Pfizer v Praze
Pfizer koupil Allergan. Podle agentury Reuters jde o největší fúzi v historii farmaceutického průmyslu.
4
Fotogalerie

Americká farmaceutická společnost Pfizer musí v Británii zaplatit rekordní pokutu 84,2 milionu liber (2,7 miliardy korun). Britský antimonopolní úřad (CMA) ji tak trestá za předražení léku proti epilepsii až o 2600 procent. Uvedla to agentura Reuters.

Lék, který Pfizer původně prodával pod názvem Epanutin, byl v Británii podle CMA mnohonásobně dražší než jinde v Evropě. Britský Národní zdravotní systém (NHS) za něj zaplatil v roce 2012 na dva miliony liber, v dalším roce ale lék výrazně podražil a už to bylo 50 milionů liber.

Pfizer totiž prodal svá práva na tento lék soukromé britské firmě Flynn, která jej začala prodávat jako neznačkový přípravek. Cena tak už nepodléhala regulaci a raketově narostla.

„Společnosti úmyslně zneužily příležitosti, aby vyšroubovaly cenu léku, na nějž jsou odkázány tisíce pacientů,“ uvedl Philip Marsden z CMA. „Tento mimořádný nárůst ceny stál britský systém veřejného zdraví a daňové poplatníky desítky milionů liber,“ dodal.

Firma Pfizer rozhodnutí CMA ve svém prohlášení zpochybnila a podá odvolání. Uvedla, že prodej léku byl ztrátový a dohoda s firmou Flynn prý představovala možnost, jak jej pacientům s epilepsií i nadále zajistit. Společnost Flynn dostala od CMA pokutu 5,2 milionu liber a firma se bude rovněž odvolávat.