Proč chodit jenom v černé a šedé? ptá se Hubert Ponožka z Ponožkovic | E15.cz

Proč chodit jenom v černé a šedé? ptá se Hubert Ponožka z Ponožkovic

Barevné ponožky jsou projevem osobitosti.
Barevné ponožky jsou projevem osobitosti.
• 
ZDROJ: Klub Pánů z Ponožkovic
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Každý měsíc rozesílá tisícům českých mužů zásilky s barevnými ponožkami. Hubert Ponožka, sekretář Klubu Pánů z Ponožkovic, souhlasil s exkluzivním rozhovorem.

Dovolte hned na úvod poněkud drzou otázku. Proč by vůbec někdo měl nosit barevné ponožky?
Protože může a chce. Oblečení je způsobem komunikace vůči okolí a vyjádření vlastní osobitosti je přirozené. Není bez zajímavosti, že nevýrazné až uniformní oblečení je jedním ze znaků všelijakých diktatur.

Takže jsou barevné ponožky projevem svobody?
Ano. Byť – a nerad to přiznávám – podobně to platí i u zbytku oblečení a dalších částí zevnějšku, třeba účesu. Je to projev svobodné komunikace mezi lidmi, protože to, co máte na sobě, chtě nechtě vysílá vůči okolí signál. Proto jsou kupříkladu Severokorejci všichni v podobném, šedém oblečení. Když by tam začal někdo chodit v ponožkách z Ponožkovic, asi by to s ním růžově nedopadlo. Bylo by to bráno za výraz rebelie.

Svým zevnějškem, včetně ponožek, komunikujeme s okolním světem.Autor: Klub Pánů z Ponožkovic

Barevné ponožky tedy nosí rebelové?
Záleží na kontextu. V Severní Koreji určitě. Tam je i seznam oficiálně dovolených účesů.

Jaký je kontext v Česku?
U nás je samozřejmě situace jiná. V dnešním Česku extrémní rebel nenosí barevné ponožky, ale spíše má propíchnuté vše, co propíchnout jde, nebo něco na ten způsob. Čím svobodnější a různorodější společnost, tím více se člověk na pořádnou vizuální rebelii nadře.

Za černé ponožky se není třeba stydět, ale proč si neudělat svět barevnější.Autor: Klub Pánů z Ponožkovic

Co tedy symbolizují barevné ponožky?
Barevné ponožky jsou připomenutím hravosti a pestrosti v jinak hodně vážném a monotónním světě dospělých. Život hrou! volám po vzoru Jana Ámose a nepochybuji, že učitel národů by byl členem Klubu Pánů z Ponožkovic, kdyby mohl.

Měli by tedy podle Vás nosit barevné ponožky všichni?
Všichni by měli nosit to, co je jim příjemné a co je baví. Kdyby všem vyhovovalo nosit jen černou a šedou, ať je nosí. Ale proč bychom to dělali, když máme to štěstí, že máme oči, které vidí spoustu krásných a pozoruhodných barev?

Členství v Klubu přináší element překvapení - jako třeba návštěva zážitkové restaurace.Autor: Klub Pánů z Ponožkovic

Nepůsobí barevné ponožky na mužích dětinsky?
Záleží na přijímači. Nějaké oko třeba dětinskost uvidí. Vrátím se ale k tomu, že oblékání je forma komunikace. Vždycky, když něco řeknete, riskujete, že se to někomu nebude líbit. To k tomu zkrátka patří. Pokud barevné ponožky někomu nevyhovují, ani za černé není třeba se stydět.

Dobrá, barevné ponožky chápu. Proč ale kvůli nim být hned členem klubu a nechat si je posílat do schránky? Proč si je prostě nevybrat na věšáku v obchodě?

Použiji mou oblíbenou analogii, a to sice s jídlem. Buď si můžete uvařit doma a budete mít pokrm přesně takový, jaký si jej uděláte. Omezeni jste jen tím, jaké ingredience najdete v obchodě. Rozhodně je to legitimní možnost, ale není v tom velký element překvapení, protože všechna rozhodnutí děláte vy. Druhou variantou je si na gurmánský zážitek zajít do restaurace. Tam jste ve výběru omezeni nabídkou a není bez zajímavosti, že čím zážitkovější podnik, tím menší výběr v něm bývá. Prostě se musíte spolehnout na to, že kuchař ví, co dělá, a že se o Vás hezky postará. Sice se vzdáváte části svých rozhodnutí, ale zato získáváte příjemné pocity lehkého napětí, chystajícího se překvapení. A to není malá hodnota. Rozhodně ne pro někoho, kdo si chce trošku hrát.

Uši slyší hudbu a oči vidí barvy. Oboje může přinášet příjemné pocity.Autor: Klub Pánů z Ponožkovic

Hubert Ponožka

  • Současný sekretář klubu a předsedající člen Nejvyšší ponožkové rady
  • Před vznikem Klubu Pánů z Ponožkovic několik let zkoumal vliv luminace zbarvení samců snovatce madagaskarského na jejich úspěšnost v páření
  • Na veřejnosti se odmítá ukazovat s odůvodněním, že vidět mají být především ponožky

Klub Pánů z Ponožkovic

  • Založen v 2014
  • Od svého vzniku zasílá každý měsíc svým členům jeden pár barevných ponožek
  • Ústředním orgánem je Nejvyšší ponožková rada, která má na starost mimo jiné tvorbu nového ponožkového motivu pro každý měsíc
  • Více informací lze najít na www.ponozkovice.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah