Prodejny Asko koupila německá Porta Möbel | E15.cz

Prodejny Asko koupila německá Porta Möbel

nábytek, design
nábytek, design
• 
ZDROJ: Jan Ctvrtnik

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Síť 11 tuzemských prodejen Asko Nábytek koupila německá obchodní skupina Porta Möbel. Informuje o tom server Lidovky.cz, kterému informaci potvrdil mluvčí vedení Porty Kurt Jox. Asko Nábytek patří mezi největší prodejce nábytku v Česku. Hodnota této transakce nebyla zveřejněna.

Společnost Asko Nábytek byla součástí německé obchodní skupiny, která v Německu vlastní šest velkých obchodů s nábytkem. Tuzemské prodejny Asko Nábytek mají průměrnou rozlohu 5000 metrů čtverečních, firma v Česku provozuje také internetový obchod s nábytkem. Skupina Porta Möbel má v Německu přes 110 obchodů s nábytkem pod značkami Porta, Hausmann a SB Möbel Boss.

Nyní se podle jednoho z obchodních partnerů Aska zvažuje, zda obchody v tuzemsku budou dál fungovat pod dosavadním názvem, nebo jestli přejdou pod některou ze značek Porty, uvedl server. Asko podle něj mělo delší dobu problémy s placením za dodávky. Společnost údajně neplatila ani elektřinu a firma ČEZ jeden z jejích obchodů odpojila. Mluvčí ČEZ se nicméně k případu nechtěla vyjádřit.

Na loňském žebříčku největších tuzemských prodejců nábytku, který sestavila společnost Incoma GfK a časopis Moderní obchod, se firma Asko Nábytek dělila s odhadovanými tržbami 2,2 miliardy korun o druhé a třetí místo s konkurenčními obchodními domy Kika Nábytek. První pozici loni opět obhájila společnost Ikea, jejíž tržby činily 7,5 miliardy korun.

Pětici největších tuzemských obchodníků s nábytkem a bytovými doplňky loni po několika růstových letech klesly celkové tržby. Zatímco ještě v roce 2009 se tržby prodejců Ikea, Asko Nábytek, Kika Nábytek, Sconto Nábytek a Jysk navzdory hospodářské krizi zvýšily meziročně o 2,8 miliardy korun na 17,4 miliardy korun, tak loni klesly o 1,6 miliardy korun na 15,8 miliardy korun.

Pokles poptávky potvrzují nábytkářské firmy. Tuzemská produkce nábytku loni podle Asociace českých nábytkářů (AČN) klesla meziročně o 3,64 miliardy korun na 35 miliard korun. „Dovoz nábytku (v roce 2010) poklesl o zhruba jednu miliardu korun a vývoz posílil o 410 milionů korun. Celkově tato data ukazují, že došlo k poklesu spotřeby nábytku v ČR,“ uvedla AČN.

Přehled tržeb největších prodejců nábytku v ČR (v miliardách korun)

Společnost Počet prodejen 2010 Tržby 2009 Tržby 2010
1 Ikea ČR 4 8,7* 7,5
2 Asko Nábytek 11 2,2* 2,2*
3 Kika Nábytek 6 2,5 2,2
4 Jysk 58 2,0 2,0
5 Sconto Nábytek 6 2,0 1,9
CELKEM 17,4 15,8
  • odhad

Zdroj: Incoma GfK, Moderní obchod

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah