Žebříček citovanosti tiskových mluvčích: policejní mluvčí vedou, nově se umístila i kancelář prezidenta | E15.cz

Žebříček citovanosti tiskových mluvčích: policejní mluvčí vedou, nově se umístila i kancelář prezidenta

Žebříček citovanosti tiskových mluvčích: policejní mluvčí vedou, nově se umístila i kancelář prezidenta
Aleš Ondrůj
• 
ZDROJ: mediafax

rap

Mluvčí veřejného sektoru ovládli média i v uplynulém roce. Nejcitovanější byla už druhý rok za sebou Gabriela Holčáková z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Z komerčního sektoru se média nejčastěji obracela na Petra Šťáhlavského z Českých drah. Vyplynulo to z analýzy společnosti Media Tenor, která v minulém roce sledovala obsah předních českých zpravodajských serverů.

Analýza zpravodajských serverů idnes.cz, ihned.cz, aktualne.cz, novinky.cz a e15.cz ukázala, že nejcitovanější Gabriela Holčáková se v médiích objevovala nejvíce v srpnu, kdy informovala o vyšetřování smrti dvou Češek v Egyptě a protestech radikálů v MS kraji.

Se změnou prezidenta republiky také došlo poprvé k umístění této instituce v žebříčku, dnes už bývala mluvčí Hana Burianová komentovala nejen kampaň Miloše Zemana, ale také jeho první měsíce v úřadu. Nově se mezi nejcitovanějšími mluvčími objevili také Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Josef Duben zastupující Státní veterinární správu. Jejich výroky souvisely především s loňskými potravinovými kauzami. „O dominanci veřejného sektoru v médiích svědčí i fakt, že nejcitovanější mluvčí komerčního sektoru se celkově umístil až na 20. pozici celkového žebříčku,“ upozornila analytička společnosti Media Tenor Věra Bartalosová.

Petr Šťáhlavský z Českých drah byl v loňském roce nejcitovanějším mluvčím komerčního sektoru. Nejvíce se objevoval v médiích hned v lednu, kdy se vyjadřoval k především k nákupu nových vlaků. V první desítce má dopravce ještě jednoho zástupce, Radka Joklíka, který se věnoval především tématům spojeným s konkurenčním bojem na kolejích. Loňský vítěz Ladislav Kříž zastupující ČEZ se tentokrát ocitl těsně na druhém místě. Komentoval hlavně následky červnových povodní a prosincových vichrů. Podobně jako železniční dopravce, také energetický koncern má v první desítce hned dvě jména, vedle zmiňovaného Kříže také na sedmé příčce Barboru Půlpánovou. Bronzový Oldřich Tichý z VZP byl nejintenzivněji citován v květnu, a to v souvislosti se smlouvou mezi pojišťovnou a protonovým centrem.

V roce 2013 se v médiích objevovali více mluvčí – muži, a to s podílem 52 %. O rok dříve byl poměr opačný, 53 % prostoru pro mluvčí - ženy. „Zatímco ve veřejném sektoru se rozdíl mezi dříve dominujícími ženami a muži začíná zmenšovat a jejich poměr je téměř vyrovnaný, v komerčním se rozdíl prohlubuje a jsou častěji citováni muži, kteří už prezentují přes dvě třetiny citací mluvčích podnikového sektoru,“ dodává Bartalosová.

Autor: rap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!