Bulharsko zaplatí Rusku 14 miliard kvůli zrušené dostavbě jaderné elektrárny | E15.cz

Bulharsko zaplatí Rusku 14 miliard kvůli zrušené dostavbě jaderné elektrárny

Belene
Belene
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Bulharská státní energetická společnost NEK zaplatí ruské státní firmě Atomstrojexport zhruba 600 milionů eur (16 miliard korun) jako odškodné za zrušený projekt dostavby jaderné elektrárny v Belene. Arbitrážní soud v polovině června rozhodl, že NEK by měla zaplatit odškodné za jaderná zařízení, která si od ruského podniku objednala před zrušením projetu v roce 2012.

Bulharský parlament již schválil státní podporu, která firmě NEK umožní odškodné zaplatit. Podporu nicméně ještě musí schválit Evropská unie.

Balkánská země projekt v hodnotě deseti miliard eur zrušilo, protože se mu nepodařilo nalézt zahraniční investory a protože čelilo tlaku ze strany Evropské unie a USA na omezení energetické spolupráce s Ruskem.

Bulharsko předpokládá, že po zaplacení odškodného obdrží od Atomstrojexportu jeden sestavený jaderný reaktor a části druhého reaktoru. Zvažuje zahájení veřejné soutěže k nalezení investorů, kteří by zajistili instalaci těchto zařízení v Belene.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.