Česku loni stačilo o třetinu méně ruského plynu. Kvůli mírné zimě | E15.cz

Česku loni stačilo o třetinu méně ruského plynu. Kvůli mírné zimě

Česku loni stačilo o třetinu méně ruského plynu. Kvůli mírné zimě
Plynovod Gazpromu
• 
ZDROJ: JanChr via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Ruská plynárenská společnost Gazprom loni dodala do České republiky 4,76 miliardy krychlových metrů zemního plynu, což je proti předchozímu roku pokles o 35 procent. Spotřebu plynu v ČR loni snížilo mimořádně teplé počasí.

Dodávky Gazpromu do Evropy a Turecka loni klesly o devět procent na 146,6 miliardy krychlových metrů. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí.

Ruský plyn pro Evropu zlevní díky ropě až o 35 procent, předpovídá Moskva

Český Energetický regulační úřad (ERÚ) tento týden oznámil, že spotřeba plynu v tuzemsku byla loni kvůli mimořádně teplému počasí nejnižší za deset let. Oproti roku 2013 klesla o 12 procent na 7,28 miliardy metrů krychlových. Dodávky Gazpromu se podle těchto údajů na české spotřebě podílely zhruba 65 procenty.

Ruský list Vedomosti s odkazem na prognózy tamního ministerstva hospodářského rozvoje uvedl, že průměrná cena ruského plynu by v letošním roce mohla pro většinu Evropské unie klesnout až o 35 procent na 222 dolarů (asi 5400 korun) za tisíc metrů krychlových.

Ceny plynu v dlouhodobých kontraktech Gazpromu jsou fixovány na ceny ropy se zpožděním v rozsahu od šesti do devíti měsíců. Ceny ropy se v období od loňského června do letošního ledna propadly téměř o 60 procent, v posledních týdnech ale část ztrát smazaly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!