EPH má zájem o německé elektrárny Vattenfallu | E15.cz

EPH má zájem o německé elektrárny Vattenfallu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Tuzemská energetická dvojka Energetický a průmyslový holding (EPH) má zájem o německé hnědouhelné elektrárny a doly, které vlastní švédský energetický kolos Vattenfall. Ten záměr prodat tento majetek oznámil minulý týden.

„Proces prodeje hnědouhelných aktiv Vattenfallu ještě oficiálně nezačal (Vattenffall jen avizoval ochotu prodat), ale Mibrag proces sleduje a logicky má zájem, protože působí ve stejném odvětví a prakticky ve stejném regionu,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. „My (EP Energy, resp. EPH) jako akcionář Mibragu tuto jeho snahu maximálně podporujeme.“ Mibrag je německá hnědouhelná společnost, která patří do Energetického a průmyslového holdingu.

Kromě Energetického a průmyslového holdingu by mezi zájemci mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Spekuluje se rovněž o zájmu tuzemského energetického lídra ČEZ, již dříve možnost zájmu potvrdil šéf ČEZ Daniel Beneš. „Sledujeme co se děje ve střední Evropě. Ale zatím žádný proces ani neběží,“ uvedl nyní mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Z prodeje hnědouhelných aktiv by Vattenfall mohl získat dvě až tři miliardy eur, což v korunách představuje sumu 56 až 83,4 miliardy. Podle zdroje agentury Reuters bude finální částka záviset na smlouvách o dodávkách elektřiny, cenách energie a rovněž na očekáváních ohledně cen emisních povolenek. „Na každou megawatthodinu elektřiny, kterou nyní můžete prodat za třicet eur, potřebujete povolenku, jež stojí šest eur. Ziskovost se však okamžitě sníží, pokud ceny emisních povolenek vzrostou na předkrizové úrovně,“ uvedl pro Reuters nejmenovaný zdroj.

Z výnosu německých hnědouhelných elektráren a dolů může švédská státní energetická společnost umazat obrovské dluhy ve výši 151,5 miliardy švédských korun (téměř 455 miliard korun), které nasekala během obrovských investic v cizině, jež nebyly vždy vydařené. Vattenfall totiž odepsal šedesát procent z investice do nizozemské společnosti Nuon, kterou v roce 2009 koupil za 8,5 miliardy eur.

EPH letos v létě změnil vlastnickou strukturu, když svůj 40procentní podíl prodala skupina PPF Petra Kellnera. Největšími akcionáři jsou nyní šéf EPH Daniel Křetínský a spoluvlastník skupiny J&T Patrik Tkáč, kteří kontrolují každý po 37 procentech. Zbytek akcií je v držení skupiny J&T.

EPH
Energetický a průmyslový holding je druhou největší tuzemskou energetickou skupinou hned za polostátním kolosem ČEZ. Podle posledních údajů z roku 2012 vlastnil EPH majetek v hodnotě 285,2 miliardy korun. Tržby skupiny tehdy dosáhly 115 miliard korun a zisk před úroky, daněmi a odpisy činil 32,7 miliardy.
Do portfolia holdingu náleží firmy v České republice, Německu, Polsku a na Slovensku. Mezi největší patří kromě skupiny Slovenský plynárenský priemysel rovněž Plzeňská energetika, Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská, Stredoslovenská energetika nebo například německá hnědouhelná společnost Mibrag. Úhrnný výkon energetických zdrojů skupiny představuje 1750 megawattů. Firmy EPH zaměstnávají přes osm tisíc lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.