Exředitel Pražské strojírny bral deset let plat na neplatnou smlouvu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Exředitel Pražské strojírny bral deset let plat na neplatnou smlouvu

ČTK

Bývalý ředitel městské firmy Pražská strojírna Vladimír Říha bral zhruba deset let plat na základě neplatné pracovní smlouvy.

Vyplývá to ze čtvrtečního verdiktu soudu, uvedl server iDnes.cz. Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodoval o žalobě, kterou se Říha domáhal doplacení části platu po odvolání z funkce. Podle soudu ale byla Říhova smlouva neplatná, protože byl zároveň v čele představenstva firmy.

Říha byl v Pražské strojírně deset let generálním ředitelem až do února letošního roku, kdy byl odvolán. Po stejnou dobu byl Říha i předsedou představenstva strojírny, ale takový souběh funkcí je zakázán. Soud proto Říhovu žalobu o doplacení části platu za únor zamítl.

"Máme za to, že pracovní smlouva, kterou uzavřel pan žalobce, je neplatná. Pokud máme neplatnou smlouvu, nevznikají ani žádné nároky z této smlouvy," uvedla podle serveru předsedkyně soudního senátu Michaela Wenzlová.

České dráhy je třeba odpolitizovat, říká Ťok. Dozorčí radu přitom vede exmanažer z Agrofertu

Říha tak neoprávněně pobíral k odměně za funkci v představenstvu ještě ředitelský plat 100 000 korun měsíčně, uvedl iDnes.cz. Rozsudek zatím není pravomocný. "Ohledně dalšího postupu se poradím s právním zástupcem," řekl Říha serveru.

Nové vedení Pražské strojírny již dříve podalo na Říhu trestní oznámení kvůli neoprávněnému nákupu brousicího stroje. Podle právních analýz nákupem zřejmě způsobil škodu v řádech desítek milionů korun.

Český Termochem zachraňuje zkrachovalou továrnu v Černé Hoře

O podezření z trestné činnosti bývalého vedení firmy hovořila již v dubnu primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle tehdejšího vyjádření firma manipulovala s knihami jízd či zneužívala karty na nákup pohonných hmot.

Dopravní podnik hlavního města Prahy, pod který Pražská strojírna spadá, proto zadal vypracování hloubkového auditu. Podle závěrů auditorů strojírna například vyplácela v minulých letech miliony korun firmám ve snaze expandovat na některé zahraniční trhy, ale na tržbách se to neprojevilo. Pražská strojírna mimo jiné pro dopravní podnik vyrábí a opravuje tramvajové koleje a výhybky. Výrobky dodává i do ciziny.

Škoda Auto bude vozit díly do Číny vlakem, chce šetřit přírodu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!