Škodu JS mají koupit Korejci. Ruský majitel ale obchod popírá | E15.cz

Korejci údajně kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS. Ruská strana obchod popírá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development má podle Hospodářských novin koupit od ruské Gazprombank dodavatele jaderných technologií Škoda JS. Kupní cena za plzeňskou společnost by se podle informací deníku měla pohybovat v řádu několika set milionů eur. Ruská strana ve vyjádření pro server E15 ovšem uzavření dohody popřela.

„Očekáváme, že všechny naše dohody týkající se převzetí Škody JS dokončíme během prvního pololetí roku 2020, kdy také převezmeme kontrolu a vlastnická práva,“ uvedl prezident a předseda představenstva korejské společnosti Patrik Jin-Sung Jun.

„Mediální zprávy o tom, že bylo dosaženo dohody o prodeji Škoda JS, nejsou pravdivé,“ uvedla pro E15 ruská strana s tím, že o aktivum projevuje velký zájem řada investorů, zatím však nebyla učiněna žádná konkrétní rozhodnutí o prodeji.

Podle Korejců má podnik vynikající know-how, škodí mu ale mezinárodní sankce kvůli ruské okupaci Krymu. Přes zmíněné problémy si Škoda JS udržuje ziskovost. Její hlavní zakázkou jsou momentálně dodávky pro slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce. Nejnověji firma uzavřela na Ukrajině kontrakt za 27 milionů eur (asi 690 milionů korun) pro dva bloky Rovenské jaderné elektrárny. Zakázku za skoro 400 milionů korun získala podle deníku HN i na britské jaderné elektrárně Hinkley Point, kam reaktory dodává francouzská Areva.

Škoda JS s 1100 zaměstnanci vykázala loni zisk před zdaněním 235 milionů korun při tržbách 4,1 miliardy korun. Kvůli nedostatku příležitostí v ČR se musí stále více orientovat na export, který loni mířil do 14 zemí a na obratu firmy se podílel 68 procenty.

Korea Heavy Industry & Development je finanční investor, který kupuje strojírenské podniky po světě a také obchoduje s ropou a zkapalněným plynem LNG. Škoda JS dosud patří do Gazpromem kontrolované strojírenské skupiny Uralmash. Ta v minulosti vlastnila také strojírnu Pilsen Steel, která se letos dostala do insolvence.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah