Škoda JS dodá do Francie stroj na vyvážení vyhořelého paliva | E15.cz

Škoda JS dodá do Francie stroj na vyvážení vyhořelého paliva

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hmotnost mobilního agregátu tvořeného vozem, který byl nyní expedován, je zhruba 76 tun, váha s naplněným kontejnerem přes 200 tun. Stojí 100 milionů.

Plzeňská Škoda JS vyrobila zařízení pro vyvážení kontejnerů s použitým jaderným palivem pro budoucí francouzskou elektrárnu o výkonu 1600 megawattů ve Flamanville. Cena vyvážecího stroje převyšuje 100 milionů korun. Z reaktorové haly podniku byla nyní přepravena do Francie největší část zařízení a byla zahájena jeho instalace, řekl mluvčí plzeňských strojíren Jan Stolár.

"Zařízení zajišťuje celý proces vyvážení kontejneru s použitým jaderným palivem, tedy od jeho přepravy na místo přes naložení vyhořelého paliva až po vyvezení kontejneru," uvedl mluvčí. Škoda JS podle něj vypracovala projektový návrh a zajistila mechanické části, rozvody, řídicí a kontrolní systémy, dále nákup polotovarů a komponentů, výrobu a zkoušky v plzeňském sídle firmy a montáž a zkoušky na stavbě ve Flamanville.

Hmotnost mobilního agregátu tvořeného vozem, který byl nyní expedován, je zhruba 76 tun, váha s naplněným kontejnerem přes 200 tun. Zařízení je víc než 8,5 metru dlouhé, 4,5 metru široké a 7,5 metru vysoké. Rychlost pojezdu po kolejích s vlastním pohonem je maximálně 60 metrů za hodinu, s tahačem pak deset kilometrů za hodinu. "Jsme rádi, že nám francouzský partner svěřil tak významný úkol. Práce to byla náročná na invenci a technologii. Znovu jsme osvědčili schopnost podílet se na projektech jaderné energetiky založených na různých typech reaktorů," řekl předseda představenstva Josef Perlík.

Škoda JS s 1100 pracovníky, která působí v jaderné energetice 60 let, utržila v roce 2015 víc než 3,5 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Hlavními projekty jsou vedle dostavby slovenské jaderné elektrárny Mochovce obnova systému kontroly a řízení elektrárny Dukovany, servis a údržba jaderných bloků v ČR, obnova systému kontroly a řízení maďarské elektrárny Paks a výroba krokových pohonů pro elektrárny na Ukrajině.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah