Lukoil výrazně překvapil, zisk vzrostl téměř o polovinu

Donedávna Lukoil působil i na českém trhu.

Donedávna Lukoil působil i na českém trhu. Zdroj: Twitter

Martin Nejedlý
Sjezd SPOZ v roce 2013: Martin Nejedlý a Vratislav Mynář
3
Fotogalerie

Ruská ropná společnost Lukoil v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila zisk o 45,5 procenta na 62,3 miliardy rublů (26,2 miliardy korun).

Ruská ropná společnost Lukoil v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila zisk o 45,5 procenta na 62,3 miliardy rublů (26,2 miliardy korun). Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že zisk se zvýší jen o 16 procent. Firma těží z růstu cen ropy a oživení produkce z nových nalezišť.

Tržby stouply na 1,43 bilionu rublů (0,6 bilionu korun), loni ve stejném období činily 1,18 bilionu rublů. Čtvrtletní zisk před zdaněním, úroky a odpisy se meziročně zvýšil na 207, 6 miliardy rublů z 192 miliard rublů.

Lukoil je druhým největším producentem ropy v Rusku. Loni se potýkal s poklesem objemu těžby na svých nalezištích, který dosáhl devíti procent.

Podle svých internetových stránek se Lukoil podílí na celosvětové těžbě ropy dvěma procenty a vlastní zhruba jedno procento prokázaných rezerv ropy. Na těžbě ropy v Rusku se firma podílí 16 procenty a na zpracování ropy 15 procenty.

Největší ruská ropná společnost Rosněfť hospodařila v prvním čtvrtletí se ziskem 13 miliard rublů, což byl meziroční nárůst o 8,3 procenta. Rosněfť se na celkové těžbě ropy v Rusku podílí více než třetinou.