Na čínské solární panely si posvítí i Indie

Čínské solární panely

Čínské solární panely Zdroj: profimedia.cz

Rozhodnutí Evropské komise, která uvalila na dovozy čínských solárních panelů antidumpingové clo, nejspíš ocení nejen evropští výrobci. Pozorně sledují evropsko-čínský fotovoltaický souboj i v Indii. Tamní ministerstvo obchodu začalo vyšetřovat kvůli podezřele nízkým cenám výrobce fotovoltaických panelů nejen z Číny, ale také z Tchaj-wanu a ze Spojených států. Evropa Indům svým rozhodnutím teď nahrála na smeč.

Komise si při rozhodování, jestli Číňané dodávají panely do Evropy za nereálně nízké ceny, vzala jako srovnatelný trh právě Indii. Porovnala ceny indických panelů s čínskými a zjistila, že čínské firmy do Evropy panely dovážejí v průměru o 88 procent levněji. To jako důkaz pro uvalení antidumpingových cel stačilo. Indové tak dostali do ruky argument, proč také proti čínským výrobcům zasáhnout.

Evropa si zatím nechala otevřené dveře k tomu, aby se s Čínou dohodla na smírném řešení. První dva měsíce bude sankční clo 11,8 procenta. Teprve když se obě strany nedohodnou, vzroste na průměrných 47,6 procenta. Čínská vláda tento postup vnímá také jako prostor pro další jednání. Přesto začala prošetřovat, zda Evropa nevozí do Číny dotované víno. Souvislost se solárními panely ale odmítá.

„Kdyby zůstala cla na panely takto vysoká, většina z čínských firem by nebyla schopna v Evropě prodat ani jeden panel,“ vysvětluje pohled výrobců Wang Tung-chung ze společnosti Jingwei Electronic Material. Čínské firmy dodávají na evropský trh 80 procent všech panelů. Kdyby k podobnému kroku přistoupila i Indie, byla by situace čínských výrobců vážná. Už teď má podle propočtů Evropské komise domácí výrobní kapacity o polovinu vyšší, než je celosvětová spotřeba solárních panelů.

Paradoxní je, že v poslední době se obvinění z dumpingu při obchodu se solárními panely začínají řetězit. Už loni uvalily sankční cla na čínské panely Spojené státy, aby ochránily vlastní výrobce. Teď čelí podobnému obvinění američtí výrobci ze strany indických úřadů. Na oplátku USA požádaly o konzultace Světovou obchodní organizaci. Nelíbí se jim, že indická vláda chrání domácí firmy nařízením o povinném podílu indických součástek v solárních elektrárnách.

Světová obchodní válka o solární panely má ještě jeden rozměr. Elektřina ze slunce je vesměs po celém světě dotovaná. Dotace se odvíjejí od nákladů na výstavbu elektráren. Sankční cla a ochranářská opatření budou bránit v tom, aby ceny panelů razantně klesaly. Kvůli tomu se bude muset vyplácet více dotací, které v cenách proudu nebo ve vyšších daních nakonec zaplatí koneční spotřebitelé.