Foxconn CZ je zpět v zisku. Obrat přesáhl sto miliard korun | e15.cz

Největší divize českého Foxconnu těží z restartu čínské ekonomiky. Její obrat přesáhl sto miliard

Foxconn Pardubice
Foxconn Pardubice
• 
ZDROJ: profimedia
Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jedna z největších tuzemských firem se po roce vrátila k zisku. Pardubická, v Česku nejdůležitější část tchajwanského výrobce počítačů a informačních technologií Foxconn loni loni vydělala 440 milionů korun čistého, a poprvé tak překonala hranici obratu 100 miliard korun. Její 94miliardové tržby také pomohly Foxconnu Česká republika k umístění na osmém místě žebříčku Czech Top 100.

Ještě v roce 2021 byla pardubická společnost Foxconn CZ ve ztrátě 282 milionů korun, a to zejména kvůli nárůstu cen materiálu a zvýšení přepravních nákladů. Podle jednatele společnosti Allana Bowie Keowna zpátky do zisku firmě pomohlo především utužení dodavatelských řetězců a s ním spojené zkrácení dodacích lhůt.

„V Číně skončila omezení související s pandemií. Díky tomu se nám podařilo urychlit dobu dodání a zlepšit předvídatelnost i výkonnost při doručování celé naší zákaznické základně,“ popisuje Keown hlavní pozitivní efekt a dodává, že Foxconn CZ v návaznosti na to snížil počet nevyřízených objednávek svých zákazníků. 

Společnost tak dokázala o pětinu navýšit obrat z 89 na 107 miliard korun. K tomu pardubickému Foxconnu pomohly také nižší přepravní náklady z Asie do Evropy, které byly ještě loni rekordní, připomíná Keown. 

V první polovině letošního roku Foxconn CZ zaznamenal o něco méně objednávek od větších zákazníků, což ale také předpokládal. „Ve druhé polovině roku 2023 by se ale objem objednávek měl vrátit na úroveň roku 2022,“ věří Keown.

Aktuální výsledky mateřské skupiny Foxconn, která je největším výrobcem elektroniky na světě a hlavním producentem přístrojů Apple, původní prognózy potvrzují. Globální gigant ve druhém čtvrtletí meziročně snížil svůj čistý zisk o jedno procento na 33 miliard tchajwanských dolarů, tedy přibližně 23 miliard korun. Důvodem nižší ziskovosti byla podle Foxconnu zmíněná nižší poptávka, která je podle společnosti reakcí na problémy světové ekonomiky. 

V letošním žebříčku Czech Top 100, který už tradičně řadí největší české firmy podle tržeb předchozího roku, se společnost Foxconn Česká republika umístila na osmé příčce. Její celkové tržby, jež dosáhly 158 miliard korun, jsou součtem výsledků tří hlavních divizí; Foxconn v Česku nemá žádný konsolidační celek. Nejvyšší tržby, zhruba 94 miliard korun, měla největší z divizí, pardubická Foxconn CZ, která se zabývá především výrobou serverů nebo síťových přepínačů, takzvaných switchů. Další pardubická divize vyrábí počítače a monitory a k tomu kompletuje příslušenství. Třetí divizi tvoří výrobní závod v Kutné Hoře, který se rovněž specializuje na servery.

Nejúspěšnější české firmy z hlediska tržeb za loňský rok jsou EPH, Škoda Auto a ČEZ. Většina společností, jež se umístily na předních pozicích Czech Top 100, podniká v energetice, autoprůmyslu nebo v oboru maloobchodních řetězců. Situace ve výrobě informačních technologií v Česku se nicméně začíná měnit a přibývá nadějných projektů. Například americká společnost onsemi, která v Rožnově pod Radhoštěm vyrábí čipy, nyní zvažuje, že do svého českého závodu investuje dalších zhruba 44 miliard korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah