Obří zakázka. Hradecké strojírny dodaly do Indie zařízení za více než 160 milionů | E15.cz

Obří zakázka. Hradecké strojírny dodaly do Indie zařízení za více než 160 milionů

ČTK

Společnost ZVU Strojírny Hradec Králové dodala do Indie zařízení na výrobu kyseliny dusičné za více než 160 milionů korun. Šlo o absorpční aparát o váze 290 tun, délce téměř 56 metrů a průměru 4,4 metru. Odběratelem zařízení byla společnost z oblasti největšího indického města Bombaje zabývající se petrochemií a výrobou hnojiv. 

Zařízení bude v indickém závodě stěžejní při výrobě kyseliny dusičné. Uvnitř je 55 speciálních pater, které proces absorpce kyseliny dusičné zajišťují. Výjimečnost aparátu je podle mluvčí zejména v technickém řešení vestaveb a z toho vyplývající výrobní náročnosti. V Evropě mají podle mluvčí Karolíny Zikmundové takovou výrobu zvládnutou pouze tři konkurenční společnosti.

Takzvanou kolonu kvůli její velikosti musely strojírny v Hradci Králové vyrobit ze dvou dílů, které samostatně převezly do přístavu v Mělníku. V Mělníku svářeči oba kusy spojili, následně kolona podstoupila tlakovou zkoušku. Na místo určení v Indii po moři dorazila v únoru.

Společnost ZVU Strojírny, která vyrábí zařízení pro potravinářský, chemický a energetický průmysl, má letos plán tržeb na úrovni jedné miliardy korun. Firma má přes 500 zaměstnanců a je pokračovatelkou více než 145 let dlouhé tradice chemického a potravinářského strojírenství v Hradci Králové. Od roku 2014 jsou ZVU Strojírny součástí skupiny Safichem Group.

Exportéři bodují v Indii, Turecku a Izraeli. Denně vyvezou zboží skoro za 11 miliard korun
OBRAZEM: Úspěšné soužití? V italském Miláně funguje čínská čtvrť už téměř století

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!