Polská PKN Orlen překvapila plánem na převzetí státní společnosti Energa

PKN Orlen

PKN Orlen Zdroj: profimedia.cz

PKN Orlen
PKN Orlen
PKN Orlen
4
Fotogalerie

Polská petrochemická společnost PKN Orlen, nad kterou má kontrolu stát, překvapila plánem na převzetí rovněž státní energetické společnosti Energa. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Největší rafinerský podnik v Polsku, který je mimo jiné i majitelem českého Unipetrolu, chce tímto krokem posílit postavení na trhu s elektřinou.

PKN nabídne za jednu akcii Energy sedm zlotých, což firmu oceňuje zhruba na 2,9 miliardy zlotých (17,3 miliardy korun).

„Budeme prodávat nejen pohonné hmoty, ale také elektřinu, čímž skupinu posílíme na celém trhu,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodal, že firma už o svém plánu informovala Evropskou komisi a předpokládá, že obchod bude uzavřen do poloviny roku 2020.

O Enerze se mluví v souvislosti s jejím plánem na výstavbu nové jednotky o výkonu 1000 megawattů v uhelné elektrárně u města Ostrolenka. Na plán za šest miliard zlotých (téměř 36 miliard korun) si jen těžce obstarává peníze, protože banky odmítají financovat projekty s negativním dopadem na životní prostředí.

PKN, jejíž tržní kapitalizace teď činí zhruba 37 miliard zlotých, by ráda převzala také menšího konkurenta Lotos. Ten má tržní hodnotou téměř 16 miliard zlotých. Lotos také působí v České republice a i v něm má podíl polský stát. Rovněž tento obchod, který prosazují někteří vysoce postavení politici vládnoucí strany Právo a spravedlnost, čeká na povolení EK. Ta jej podle agentury Reuters patrně schválí, ale jen pod podmínkou, že vzniklá firma odprodá část svých aktivit. Souhlas komise se čekal do konce tohoto roku, což se teď nezdá pravděpodobné.

Polský stát vlastní v PKN Orlen podíl 27,52 procenta, v Enerze 51,52 procenta a v Lotosu 53,19 procenta. Podle analytiků bude vládní PiS možná usilovat o fúze více státních podniků, aby posílila jejich tržní pozici.