MSV Metal Studénka koupila Chrenkova Moravia Steel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Chrenek expanduje: Moravia Steel koupila firmu MSV Metal Studénka

ČTK

Strojírenskou firmu MSV Metal Studénka (nástupce Vagonky Studénka) koupila od brněnské investiční skupiny Jet Investment společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka, která vlastní mimo jiné Třinecké železárny. Koupila i její polskou dceřinou společnost Kuźnia Ostrów Wielkopolski. 

Hodnotu transakce firmy neuvedly. Smlouvu o prodeji 100 procent akcií podepsali zástupci stran minulý týden. Vypořádání transakce ještě podléhá schválení příslušných antimonopolních úřadů.

„Akvizicí pokračujeme v naplňování naší dlouhodobé strategie prodlužování výrobkových řetězců. Spojení s naším významným odběratelem bude přínosem pro obě společnosti,“ uvedl předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář. Firmy ve skupině Třinecké železárny - Moravia Steel dlouhodobě dodávají ocelové polotovary do Studénky v sortimentu tyčové oceli, bezešvých trub i ploché oceli.

ČT: Siemens zavře továrnu v Králíkách. Výrobu i část zaměstnanců závodu přesune do Letohradu

MSV Metal Studénka je předním evropským výrobcem výkovků a výlisků pro železnice, zemědělství, stavebnictví a těžební průmysl. Společnost je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagonů, založeného v roce 1901. V roce 2011 se firma dostala do insolvence a během reorganizace ji v roce 2013 získala investiční skupina Jet Investment.

Společnost má ve Studénce přes 400 zaměstnanců a dalších více než 200 v Polsku. Roční výrobní kapacita MSV Metal Studénka přesahuje 16 tisíc tun výkovků, přičemž 81 procent produkce směřuje na export, zejména do Evropy. V roce 2018 firma vytvořila provozní zisk 79,4 milionu korun a čistý zisk 51,8 milionu korun. Její tržby činily 899,3 milionu korun.

Praha se chystá na rekonstrukci Průmyslového paláce. Vypíše dvoumiliardovou zakázku

„Prodej MSV Metal Studénka strategickému partnerovi je úspěšným vyústěním našeho restrukturalizačního úsilí a vstupu do projektu před sedmi lety. Ze společnosti v insolvenci se za dobu našeho vedení stala jasná jednička na trhu výkovků a podsestav pro železnici v Evropě, od našeho vstupu jsme zdvojnásobili zisk i tržby celé skupiny,“ uvedl spolumajitel Jet Investment Marek Malík.

Společnost Jet Investment uvedla, že od roku 2013 v MSV Metal Studénka investovala zhruba 15 milionů eur (téměř 400 milionů korun). Výrazný pozitivní vývoj ekonomických ukazatelů přinesl studénecké společnosti mimo jiné nákup polského konkurenta KOW v roce 2017, a to díky synergiím mezi oběma firmami.

Ministři v zahraničí. Podnikatelské mise se vyplácejí státu i firmám

Moravia Steel je významnou průmyslovou skupinou ve střední Evropě a Třinecké železárny největší českou hutí. Firmy ve skupině mají okolo 15 tisíc zaměstnanců. „MSV Metal Studénka je již druhou kovárenskou firmou ve vlastnictví Moravia Steel. Vhodně doplňuje a rozšiřuje stávající technologie a sortiment Kovárny VIVA ve Zlíně,“ uvedla Macková.

Společnost Jet Investment miliardáře Igora Faita za poslední čtyři roky shromáždila kapitál pro soukromé investice ve výši 7,3 miliardy korun a společnosti v jejím portfoliu zaměstnávají přes 3000 lidí. V loňském roce prodala firmy Less&Timber a Kordárna Plus, které patří mezi její nejúspěšnější projekty.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!