ČT: Siemens zavře továrnu v Králíkách | E15.cz

ČT: Siemens zavře továrnu v Králíkách. Výrobu i část zaměstnanců závodu přesune do Letohradu

Logo koncernu Siemens.
Logo koncernu Siemens.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá společnost Siemens do konce příštího roku zavře továrnu na výrobu elektrosoučástek OEZ v Králíkách na Orlickoústecku. Aktuálně v ní pracuje 369 zaměstnanců. Část z nich firma převede do továrny ve zhruba 30 kilometrů vzdáleném Letohradu, informovala o tom Česká televize. Firma už svůj plán oznámila vedení Pardubického kraje.

Rozhodnutí odejít z Králík Siemens zdůvodňuje snahou o zvýšení efektivity. V továrně OEZ v Letohradu se totiž v kvůli ukončení produkce starších typů jističů a dalších elektrosoučástek uvolnila výrobní kapacita. V Králíkách přitom firma sídlí v nájmu.

„Výroba bude utlumována postupně do 31. 12. 2020,“ uvedl Siemens. Zhruba 40 procent zaměstnanců továrny v Králíkách, tedy kolem 160 lidí, dostane nabídku práce v Letohradě. Těm, kteří nabídku nedostanou, nebo ji nebudou chtít využít, firma slibuje odstupné nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy, uvedla televize.

Pardubický kraj už o rozhodnutí společnosti ví. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je krajský úřad ochotný jednat s firmou o případném posílení spojů mezi Králíky a Letohradem.

V Česku Siemens v minulém finančním roce končícím 30. září 2018 klesl čistý zisk zhruba o šest procent na 871,4 milionu korun. Výnosy ale firma zvýšila o téměř 18 procent na 27,35 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy. Počet zaměstnanců Siemensu v Česku v uplynulém finančním roce vzrostl o téměř 950 na 8462 lidí.

Krajské volby 2020 v Pardubickém kraji >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah