Saab má ještě naději, jeho majitel získal ochranu před věřiteli

První prototyp po obnovení výroby Saabu sjel z výrobní linky v Trollhättanu loni v září. Mnoho dalších vozů ale nevzniklo

První prototyp po obnovení výroby Saabu sjel z výrobní linky v Trollhättanu loni v září. Mnoho dalších vozů ale nevzniklo Zdroj: repro autorevue.cz

Čínská společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která je majitelem švédského výrobce automobilů Saab, získala od švédského soudu ochranu před věřiteli. Dostala tak prostor k dokončení jednání o svém financování se dvěma velkými automobilkami. V důsledku žádosti o ochranu ale prozatím přišla o právo na používání značky Saab.

NEVS si zajistila soudní ochranu před věřiteli až na druhý pokus. Její první žádost švédský soud ve čtvrtek odmítl s tím, že plány podniku na získání potřebných financí jsou vágní.

Společnost NEVS předloni převzala většinu majetku zkrachovalé švédské automobilky Saab, včetně hlavního závodu v Trollhättanu. Začátkem loňského prosince v Trollhättanu obnovila výrobu, letos v květnu ji ale kvůli nedostatku peněz musela přerušit.

Někteří dodavatelé se nyní prostřednictvím švédských úřadů snaží vymoci peníze, které jim firma dluží. Soudní ochrana před věřiteli by měla zabránit nucenému prodeji majetku, který by zkomplikoval rozhovory o financování. NEVS neupřesnila, se kterými automobilkami o financování jedná. Podle švédských médií a čínskou firmu Dongfeng.

Čtěte také:Dějiny automobily Saab

Situaci dnes zkomplikovala strojírenská společnost Saab AB, od které se automobilka Saab v minulosti oddělila. Firma totiž uvedla, že odebrala NEVS právo používat značku Saab. Tento krok údajně umožnila žádost společnosti NEVS o ochranu před věřiteli. NEVS nicméně podle mluvčího předpokládá, že se po vyřešení finančních problémů dokáže na obnovení práva na používání značky opět dohodnout.